Spoločnosť Zahraničné

Zakladateľa Cirque du Soleil zadržali za pestovanie marihuany na vlastnom atole

Guy Laliberté sa stal v poradí siedmym vesmírnym turistom. Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ – Príslušníci francúzskej žandarmédie zadržali zakladateľa kanadskej cirkusovej spoločnosti Cirque du Soleil, ktorý je podozrivý, že na svojom súkromnom atole vo Francúzskej Polynézii pestoval marihuanu. Zadržaným je 60-ročný kanadský občan a miliardár Guy Laliberté. S odvolaním sa na prokuratúru v meste Papeete a miestne médiá o tom v stredu informoval francúzsky denník Le Figaro.

 

Podľa miestnych médií táto kauza vypukla pred niekoľkými týždňami, keď bol za prechovávanie drog zaistený muž z okruhu Lalibertého známych. V jeho mobilnom telefóne sa potom našli fotografie malej plantáže s rastlinami konope.

Zakladateľa spoločnosti Cirque du Soleil zadržali v utorok krátko po pristátí jeho lietadla na miestnom letisku. O ďalšom osude rozhodne sudca v stredu. Podľa médií vyšetrovatelia zisťujú, či Laliberté marihuanu len pestoval, alebo aj predával.

Jeho spoločnosť Lune Rouge medzičasom vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom uviedla, že Laliberté nepredáva zakázané látky a marihuanu pestuje v zamknutom kontajneri iba na osobnú spotrebu a výlučne na lekárske účely, uvádza sa vo vyhlásení.

Denník Le Figaro pripomenul, že Laliberté predtým v Kanade investoval do projektov pestovania marihuany na liečebné účely.

Lalibertého súkromný koralový ostrov vo Francúzskej Polynézii je od júla tohto roku možné si prenajať za 900.000 eur na týždeň. K dispozícii je tam 16 luxusných víl. Miestne podnebie umožňuje pestovať na tomto atole aj zriedkavé rastliny. O flóru ostrova sa stará 11 záhradníkov.

Laliberté kúpu tohto ostrova zdôvodňoval tým, že mu poslúži ako útočisko v prípade svetovej vojny alebo epidémie.

Guy Laliberté založil Cirque du Soleil v roku 1984 v Kanade a jeho šou sa stali populárnymi po celom svete. Cirkus je známy tým, že v jeho predstaveniach neúčinkujú zvieratá. Miliardár začal svoju kariéru ako radový cirkusový umelec: chodil na chodúľoch a hltal oheň. Známym je aj tým, že sa stal v poradí siedmym vesmírnym turistom.