Regióny Prešov Domáce

Základy domov aj asfaltovú cestu. To všetko odkryla Domaša

Domaša odkryla aj historický unikát. ZDROJ: Beáta Pavlišinová Odkryté základy domov z pôvodnej dediny Kelča. Zdroj: Beáta Pavlišinová

DOMAŠA – Pod vplyvom minuloročných nízkych zrážok a vyskoých teplôt klesla hladina vody vo vodnej nádrži Domaša. Následkom toho sa odkryli niektoré pozostatky domov spred viac ako päťdesiat rokov vtedajšej zaplavenej obce. Unikátom je aj cesta, ktorá napriek tomu, že bola pod vodou dlhé roky, ostala zachovalá a nepoškodená.

 

Minuloročné sucho a deficit zrážok sa vo veľkej miere podpísali pod to, že hladina vody v Domaši klesla na úroveň 151, 92 metrov nad morom, čo znamená, že vodná nádrž je naplnená na 30 percent celkového objemu.

,, Stále je to však v zákonom stanovenom rozpätí medzi minimálnou hladinou 146,2 a maximálnou na úrovni 162 metrov nad morom,” potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Z pôvodnej obce Kelča, ležiacej na brehu Ondavy v nadmorskej výške 160 metrov, sa zachoval rímskokatolícky kostol Sv. Štefana kráľa (obohnaný kamennou hrádzou), bývalá hájovňa a cintorín. Nová Kelča bola vybudovaná len niekoľko desiatok metrov severozápadne od pôvodnej obce.

Zachovaný kostol zo zaplavenej obce Kelča (dnes Nová Kelča). Zdroj: Beáta Pavlišinová

Obec Kelča bola zaplavená vodami Domaše v roku 1965. Nová Kelča dostala názov obec po jej opätovnom vybudovaní. Vplyvom nízkej hladiny vody v Domaši sa tak odkryli nielen základy pôvodných domov, ale aj stará asfaltová cesta, ktorá má už viac ako 50 rokov. Dnes po nej chodia domáci či turisti, no začali tam jazdiť aj ľudia na motorkách. Pre mnohých sa toto miesto stalo akousi atrakciou. Dalo by sa povedať, že cesta, ktorá bola toľko rokov pod vodou, je  doslova ,,historický unikát.”

Pôvodná obyvateľka, ktorá tam bývala v čase, keď obec Kelča nebola ešte zaplavená, bola vtedy len malé dievčatko. Jej dcéra sa jej opýtala na to, či si ešte pamätá tieto staré časy.  ,,Nepamätám si na to, mala som vtedy osem rokov, keď sme odtiaľ odchádzali.”

 

Z Domaše sa stal najväčší archeopark v strednej Európe.

Odborníci aj starosta vidia problém v tom, že kompetentní aktuálnu situáciu nieriešia tak, ako by mali. Slovenský vodohospodársky podnik preto začiatkom budúceho roka  podá okresnému úradu opätovný návrh, ktorý hovorí o znížení oddotku z Domaše.

Na otázku, ako vníma súčasnú situáciu na Domaši, nám starosta obce Kvakovce Radovan Karpáľ odpovedal: ,,Z Domaše je teraz archeopark. Toto je vizitkou štátnych orgánov, ktoré túto situáciu dlhodobo neriešili.”