Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Zamestnanci si opäť prilepšia. Nočné, sviatky a práca cez víkend budú lepšie odmeňované

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Ľudia pracujúci na viac zmien si opäť polepšia. Blíži sa ďalšia vlna zvyšovania príplatkov vo vybraných dňoch. Pracujúcim do peňaženiek tak môžu pribudnúť desiatky eur. Všetko má však dve strany mince a to sa týka aj tohto prípadu. Analytik upozorňuje na možné prepúšťanie spojené so zvyšovaním príplatkov.

 

Novela Zákonníka práce z minulého roku priniesla veľkej skupine ľudí pracujúcich na zmeny niekoľko noviniek. Azda najvýznamnejšou zmenou, ktorá nadobudla účinnosť už do 1. mája 2018, bolo zvýšenie príplatkov zamestnancom, ktorí pracujú v noci, počas sviatkov a víkendov. Do Zákonníka práce poslanci Národnej rady zakotvili aj 13. a 14. platy či povinnosť zverejnenia výšky mzdy v pracovných inzerátoch.

Pracovný víkend za lepšie peniaze

Príplatky za nočné zmeny, sviatky či víkendy opäť porastú. Od 1. januára vstúpila do platnosti druhá fáza zvyšovania príplatkov za prácu cez víkend. Ďalšie zvyšovanie je plánované od 1. mája. Zamestnanci zamestnaní na trvalý pracovný pomer môžu od začiatku roka získať za prácu v sobotu príplatok vo výške 25 percent minimálnej mzdy. Od 1. mája to bude až vo výške 50 percent.

Výhodnejšie je tiež pracovať počas nedele, kedy si zamestnanci môžu od 1. januára prilepšiť príplatkom vo výške 50 percent minimálnem mzdy. Od 1. mája príplatok porastie až na 100 percent.

Výhodnejšie je pracovať počas nedele. Zdroj: TASR / Alexandra Moštková

Príplatky za odrobené sviatky

Zamestnávateľom vznikne taktiež od 1. mája povinnosť prispievať svojim zamestnancom ďalším príplatkom, a to za prácu počas sviatkov. Tento príplatok sa môže vyšplhať až do výšky 100 percent priemerného platu zamestnanca. Avšak ak je zamestanec odmeňovaný minimálnou mzdou, tak po novom dostane za prácu cez sviatok príplatok na hodinu v hodnote 2,989 eur. Pokiaľ však pracujete na základe dohody o práci mimo pracovného pomeru, výška toho istého príplatku bude mať hodnotu minimálne 2,989 eur.

Zamestnávatelia budú musieť zvýšiť príplatky aj počas sviatkov. Zdroj: TASR / AP

,,Nočná” s korunou vo vačku

Za prácu od 22:00 hodiny do 6:00 hodiny ráno bude zamestnancom od 1. mája patriť ďalšie mzdové zvýhodnenie vo výške 40 percent minimálnej mzdy. V praxi to znamená, že za nočnú zmenu získa zamestnanec za odpracovanú hodinu príplatok vo výške 1,196 eur. Avšak ak vykonávate rizikovú prácu, váš príplatok by sa mal zvýšiť na úroveň 50 percent minimálnej mzdy, teda príplatok za hodinu bude 1,495 eur.

Za nočnú zmenu môžete získať vyšší príplatok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Sviatok a víkend v jednom

Sviatky ako Deň Ústavy SR (1.september), Sedembolestná Panna Mária (15. september) či Deň boja za slobodu a demokraciu (17. november) pripadli tento rok na víkend. Nebojte sa. O príplatok za prácu cez víkend a počas sviatku nebudete ukrátení. Národný inštitút inšpektorátu práce totižto myslel aj na takýto variant. V tomto prípade sa príplatky zlúčia. Rovnako to je aj v prípade nočnej zmeny počas víkendu či sviatku. 

Ak sviatok pripadne na sobotu či nedeľu, dochádza k súbehu príplatkov. Zdroj: TASR / AP

Riziko vyhadzovu

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana upozornil na negatívnu stranu zvyšovania príplatkov. Zamestnávateľov zasiahne nové nariadenie dvojnásobne. Zvyšovať sa bude nielen prercento príplatku, ale aj minimálna mzda, z ktorej sa príplatky vypočítavajú. V krajnom prípade dokonca hrozí prepúšťanie zamestnancov. ,,Producenti majú niekoľko možností a ich kombinácií, ako sa s vyššími výdavkami vysporiadať. Zvýšiť efektivitu výroby, nahradiť napr. nočné zmeny dennými, financovať rast výdavkov na úkor zisku. Posledné riešenie, ktoré sa týka firiem pôsobiacich na trhu s vysokou konkurenciou, môže viesť k postupnému utlmovaniu výrobu a prepúšťaniu zamestnancov, zvlášť v zaostávajúcich regiónoch,” povedal pre Glob.sk Radovan Ďurana.