Spoločnosť Domáce

Zamestnanosť na Slovensku rástla rýchlejšie ako priemer za celú EÚ. Najvýraznejšie na východe krajiny

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Počet zamestnaných ľudí v rámci celej 28-člennej Európskej únie v roku 2017 stúpol o 1,6 percenta. Zamestnanosť sa zvýšila v 253 regiónoch únie, v 26 regiónoch EÚ sa počet zamestnaných znížil a v ďalších dvoch počet zamestnancov stagnoval. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku bol v roku 2017 rast zamestnanosti rýchlejší v porovnaní s priemerom za celú EÚ, keďže posilnila o 2,2 percenta. Najvýraznejšie zamestnanosť stúpla v regióne východného Slovenska, a to o 3,6 percenta. Po ňom nasledovali Bratislavský kraj (2,5 %) a stredné Slovensko (2,3 %). V rámci slovenských regiónov sa zamestnanosť najmenej zvýšila na západnom Slovensku, kde vzrástla o 1 percento.

V rámci regiónov celej EÚ zamestnanosť v roku 2017 najviac stúpla vo francúzskom regióne Mayotte (7,7 %), na Malte, v portugalskom regióne Algarve a v stredných Čechách (zhodne 5,3 %). Najvýraznejšie zamestnanosť oslabila v talianskom regióne Basilicata (-2,7 %), v regióne Cumbria vo Veľkej Británii (-2,4 %) a v regióne stredná a západná Litva (-2,1 %).