Kauzy Domáce Top

Zamilovaná Zsuzsová aj hra Petra Tótha. Toto je sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť o procese v kauze Kuciak

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tri dni pojednávania, desiatky hodín výpovedí. Slovensko má za sebou prvé tri dni pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Hoci tento ohavný skutok zasiahol najmä najbližších, veľa vypovedá aj o našej krajine. Glob.sk pre vás z týchto dní vybral sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť. 

Obžaloba v tomto prípade je už notorický známa, napriek tomu je potrebné si zopakovať, že sa nepojednáva len o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Z tohto skutku sú obžalovaní Marian Kočner za objednávku vraždy u Aleny Zsuzsovej, ktorá ju mala sprostredkovať Zoltánovi Andruskóovi a ten sa mal zasa obrátiť na Tomáša Szabóa, ktorý bol šoférom a Miroslava Marčeka, ktorý strieľal.

Pojednáva sa totiž aj o vražde Petra Molnára. Tú mali vykonať Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Hoci táto vražda nie je verejne tak veľmi známa, môže nám veľa napovedať. Tomáš Szabó totiž na rozdiel od Marčeka odmieta účasť na oboch skutkoch a preukázanie jeho viny či neviny v jednom prípade môže byť užitočné aj pre ten druhý.

Hlavné pojednávanie totiž nie je len o tvrdých vyjadreniach, jednoznačných dôkazoch či právnych kľučkách. Súd sa pozerá aj na nepriame dôkazy a zaujíma ho aj to, či sú svedkovia dôveryhodní, či klamú alebo hovoria pravdu.

1. Chladný opis vraždy

Hneď počas prvého dňa sa Miroslav Marček priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Priznal tiež vraždu podnikateľa Petra Molnára. Chcem sa ospravedlniť poškodeným za ujmu, ktorú sme im spôsobili, viem, že nič nedokáže odčiniť, to čo sme im vzali,” povedal Marček. Hoci sa hneď na úvod ospravedlnil rodičom zosnulých, počas samotnej výpovede opisoval skutok veľmi racionálne a chladne.

Súdu vykreslil ako zaklopal na dvere domu vo Veľkej Mači, zastrelil novinára a jeho snúbenicu. “Keď som odchádzal, strelil som do Kuciaka ešte raz, pre istotu,” povedal. Rovnakú “ranu istoty” dal aj Petrovi Molnárovi, ktorého tiež zavraždil. Marček na súde okrem svojej výpovede nehovoril. Nereagoval ani na výpoveď svojho bratranca Tomáša Szabóa, ktorý ho nazval klamárom a hovoril o ňom nepekne. Počas týchto slov hľadel do zeme, sem tam sám pre seba pokrútil hlavou.

Miroslav Marček pred súdom priznal, že vraždil. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jeho fascinácia zbraňami bola očividná. Marček bol v minulosti vojakom, neskôr pracoval na lodiach, ktoré strážil pred pirátmi. Súdu vyrozprával, ako si sám vyrobil tlmič z plastovej fľaše, ako prerábal náboje. Keď hovoril o práci so zbraňami, bolo z jeho hlasu badať akési “nadšenie”. O samotnej vražde Kuciaka, Kušnírovej aj Molnára hovoril bez toho, aby opísal, ako sa po vražde cítil. Nehovoril o výčitkách svedomia, o zlom pocite alebo niečom podobnom. Svojej vtedajšej priateľke však vraj po vražde novinára hovoril, že on “nie je dobrý človek”. 

Otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka pred novinármi povedal, že “ľútosť takto nevyzerá”. Právny zástupca rodiny Daniel Lipšic však tvrdí, že je potrebné počkať na znalecký posudok z odboru psychológie. Odborník bude na súde analyzovať Marčekove postoje, jeho osobnosť a mohol by povedať, či vrah svoj skutok naozaj ľutuje.

Faktom totiž zostáva, že v Marčekovi sa muselo niečo zlomiť. Spočiatku totiž popieral, že vraždil. Aj vyšetrovatelia predpokladali, že bol šoférom a že strieľal Tomáš Szabó. Na jar minulého roku však otočil, priznal sa k streľbe a dokonca aj k “starej” vražde Petra Molnára, podnikateľa z Kolárova. Z jeho výpovede sme sa nedozvedeli, prečo sa rozhodol priznať. Naznačil len, že úlohu v tom zohrali mediálne výstupy, kde videl rodičov zosnulých a pochopil tak vraj, čo urobil.