Domáce Politika Kauzy Top

Zápasník, ktorý sa poznal s vysokopostavenými policajtmi. Bödör má toho za sebou veľa

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Zápasník Attila Végh mu ďakoval priamo v klietke, tešil sa nadštandardným kontaktom s vysokopostavenými mužmi v polícii a neobišla ho ani „Kočnerova threema“. Z v minulosti len málo známeho podnikateľa a nadšenca bojových športov je dnes jeden z najsledovanejších mužov Slovenska. Norbert Bödör je obvinený z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmov z trestnej činnosti v korupčnej kauze Dobytkár a Najvyšší súd vo štvrtok popoludní rozhodol o tom, že poputuje do väzby. Nie je to rozhodne prvý a ani jediný problém, ktorému čelí.

 

Paradoxne sa meno Bödör nedostalo pred pár rokmi do pozornosti médií v súvislosti s mladým Norbertom, ale s jeho otcom Miroslavom. Bezpečnostná firma Bonul, ktorej šéfuje, si najmä počas vlády strany Smer-SD pripísala na konto niekoľko lukratívnych štátnych zákaziek. Jej služby využívali ministerstvá, štátne podniky či Slovenská pošta. Jedna z najznámejších SBS-iek má vo svojom portfóliu nielen ochranu majetku a osôb, ale zameriava sa okrem iného napríklad aj na prepravu finančných hotovostí, kamerové systémy, monitorovanie činnosti fyzických osôb či získavanie údajov a hľadanie osôb. Zmluvy s nimi štátne inštitúcie podpisujú dodnes.

Zápasník a podnikateľ

Samotný Norbert Bödör tiež nebol úplne neznámym pojmom. Od mladého veku mal blízko k športu. Venoval sa najmä zápaseniu. V ringu bol aj minulý rok počas ostro sledovaného duelu medzi Carlosom Vémolom a Attilom Véghom. Víťazný Végh mu po zápase ďakoval priamo v „klietke.“ „Brutálne ďakujem môjmu tímu. Edko, Norko, Matúško, Ilja, ľudia, bez ktorých by som nevedel takto makať,“ povedal. Norbert Bödör to všetko ako jeden z Véghových trénerov sledoval priamo na mieste. V minulosti aj on sám vyhrával súťaže a dostal sa až do reprezentácie. Bol tiež spolumajiteľom futbalového klubu FC Nitra a v minulosti sa mal dokonca na jednom zápase pobiť priamo na štadióne.

Slovenský profesionálny MMA zápasník Attila Végh. Jeho trénerom je práve Bödör. Zdroj: TASR / Peter Dzurjanin

Venuje sa tiež podnikaniu. Tu sa mali jeho cesty preťať napríklad aj so Zoroslavom Kollárom, známym z mafiánskych zoznamov.

V Kočnerovej Threeme

O Norbertovi Bödörovi sa dlhodobo hovorilo ako o osobe, ktorá má veľmi dobré kontakty na políciu. A to nielen na rádových policajtov, ale na tie najvyššie šarže. Známe bolo jeho rodinné puto s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. To, že sa poznal s vysokými policajnými funkcionármi, otvorene priznával. Keď v januári tohto roka vypovedal ako svedok v prípade vraždy Kuciaka, uviedol, že s bývalým šéfom NAKA Róbertom Krajmerom sa pozná viac ako 20 rokov. Povedal tiež, že sa pozná s bývalým šéfom Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardom Slobodníkom aj bývalým zástupcom riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milanom Mihálikom.

Vďaka svojim kontaktom mal byť nitriansky podnikateľ dobre informovaný o tom, čo sa aktuálne deje. Pozornosť vzbudila napríklad situácia, ku ktorej došlo koncom roka 2018. Bödör mal byť zadržaný kvôli výpovedi vo veci sledovania novinárov. Mužov zákona však vtedy predbehol a na políciu sa dostavil sám ešte predtým, ako za ním prišla polícia. To, že by bol dopredu upovedomený však odmietal.

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Blízko mal mať aj k dnes z vraždy obžalovanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Vo svojej výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ho v súvislosti s Kočnerom menoval aj jeden zo svedkov – Kočnerov blízky spolupracovník a dlhoročný priateľ Peter Tóth. Exsiskár sa o ňom vyjadril ako o osobe, ktorá sa podieľala na sledovaní novinárov, čo však on sám popiera.

Objavil sa aj v komunikácii, ktorú Kočner viedol prostredníctvom aplikácie Threema. Bödöra v nej mal Kočner označovať ako „Kamoša“. Písať si mal aj s ním osobne. To, že sa s Kočnerom pozná a že boli v kontakte Bödör ani nepopieral, čo potvrdil aj počas svojej svedeckej výpovede. Potvrdil však, že s Kočnerom sa pozná asi 10 rokov. „Stretávali sme sa nepravidelne, neviem odhadnúť koľkokrát. Stretnutia boli o čomkoľvek. On bol človek, ktorý je ukecaný. O všetkom vedel, všade bol,” povedal.

Bödör vypovedal aj v kauze Kuciak. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Dobytkár

Bödöra Národná kriminálna agentúra obvinila v rámci akcie Dobytkár z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti minulý piatok. Je podozrivý, že pral úplatky z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške viac ako 10 miliónov eur. Ešte v piatok večer bol zadržaný a prokurátor podal návrh na jeho väzobné stíhanie. To však v nedeľu sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban po niekoľkohodinovom maratóne označil za neopodstatnené a Bödöra pustil. Keďže sa prokurátor voči takémuto verdiktu odvolal, o ďalšom Bödörovom osude dnes musel rozhodovať Najvyšší súd.

V samotnej kauze sú obvinené aj ďalšie osoby, vrátane bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Petra Kožucha.