Politika Domáce

Zaplatili sme druhú splátku za nové stíhačky F-16. Jej výška známa nie je

FOTO: AP Photo/Mindaugas Kulbis

BRATISLAVA – Slovenská republika v marci tohto roka zaplatila druhú splátku za americké lietadlá F-16. I keď nie je nateraz známe v akej výške, informácia vyplýva z materiálu rezortu financií k štátnemu rozpočtu. “Medziročný prepad schodku ovplyvnila splátka za vojenské lietadlá,” uvádza rezort financií.

 

Slovensko na lietadlá vynaloží viac ako 1,6 miliardy eur, pričom v cene je započítaná aj logistická podpora, výcvik pilotov a pozemného personálu v Spojených štátoch amerických a munícia. Otáznym zostáva servis strojov, ktorý je podľa dostupných informácií zabezpečený na prvé dva roky, vrátane záručných opráv. Celkovo pribudne 14 stíhačiek F-16, pričom prvé štyri kusy Američania dodajú v roku 2022 a zvyšných desať o rok neskôr.

Vláda rozhodla o obstaraní nových stíhačiek ešte vlani v júli. Ministerstvo obrany SR zvažovalo vo finálnej časti okrem amerických strojov aj švédske Jas-39 Gripen. V prospech F-16 rozhodli väčšie operačné možnosti. V Spojených štátoch amerických sa bude pripravovať 22 pilotov a 160 profesionálov v rámci pozemného personálu.

Agentúra SITA oslovila v tejto súvislosti aj Ministerstvo obrany SR.