Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika

Zarábajú len 23 eur mesačne. Vyrábajú odevy pre známe značky

Na archívnej snímke z 21. marca 2018 ľudia kráčajú okolo brány v priemyselnej zóne v etiópskom meste Dukem. Zdroj: TASR/AP

ADDIS ABEBA – Zamestnanci etiópskych odevných tovární sú v súčasnosti v priemere najhoršie platenou silou na svete medzi hlavnými firmami vyrábajúcimi oblečenie. Uvádza sa to v novej správe Sternovho centra pre podnikanie a ľudské práva pri Newyorskej univerzite. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AP.

 

Správa vyšla práve v čase, keď Etiópia ako jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík Afriky uskutočňuje ekonomický experiment – pozýva svetový odevný priemysel, aby zriadil svoje firmy v etiópskych priemyselných parkoch pribúdajúcich “ako huby po daždi”, uviedla agentúra AP.

“Dychtivosť vlády prilákať zahraničné investície viedla k tomu, že propaguje najnižšiu základnú mzdu v porovnaní s ostatnými krajinami vyrábajúcimi oblečenie – teraz je táto mzda stanovená na 26 dolárov mesačne (23 eur),” uviedli v správe autori Paul M. Barrett a Dorothee Baumannová-Paulyová.

Pre porovnanie, čínski zamestnanci odevného priemyslu zarábajú 340 (304 eur) dolárov mesačne a v Keni majú mesačnú mzdu v prepočte 207 (185) dolárov.

Novovybudované priemyselné parky a celá škála finančných stimulov pritiahli výrobcov niektorých známych svetových značiek – medzi nimi H&M, Gap a PVH. Títo producenti zamestnávajú desaťtisíce Etiópčanov v sektore, kde podľa predpovedí vlády bude jedného dňa objem predaja za miliardy dolárov.

Nová správa vychádza z návštevy priemyselného parku Hawassa, vlajkovej lode medzi takýmito parkmi, ktorý bol otvorený v júni 2017 v južnej Etiópii a v súčasnosti zamestnáva 25.000 ľudí. Etiópski lídri sa často chvália týmto priemyselným parkom 225 kilometrov južne od metropoly Addis Abeba a pozývajú tam vplyvných zahraničných predstaviteľov.

Podľa spomínanej správy väčšina mladých etiópskych zamestnancov sotva so mzdou vystačí do konca mesiaca a nie sú schopní podporovať členov rodiny.

“Nespokojní zamestnanci, pomerne slabo vyškolení, protestujú štrajkami alebo podávaním hromadných výpovedí. Produktivita v továrňach v priemyselnom parku Hawassa je typicky nízka, pričom rozčarovanie a odovzdanosť sú mimoriadne citeľné,” píše sa v správe.

Prevádzku tovární tiež často nečakane preruší etiópska politika. “Etiópska vláda by mala riešiť etnické napätie v Hawasse a na iných miestach,” upozorňuje správa.

Autori vyzývajú vládu, aby zaviedla do praxe dlhodobý ekonomický plán na posilňovanie odevného priemyslu a aj minimálnu mzdu, ktorá zaistí dôstojné životné podmienky.