Spoločnosť Politika Zahraničné Top

Zarmútení Američania zdieľajú list zosnulého Georgea H. W. Busha

George H. W. Bush zanechal svojmu nástupcovi dojímavý list. (TASR/AP)

BRATISLAVA – USA smútia za zosnulým prezidentom Georgeom H. W. Bushom, ktorý zomrel vo veku 94. Bol uznávaným a rešpektovaným štátnikom. Ako spomienku si Američania zdieľajú medzi sebou jeho list, ktorý odhaľuje, aký bol Bush čestný človek.

Bývalý americký prezident George Herbert Walker Bush je mŕtvy. Na sociálnej sieti o tom informoval v noci na sobotu hovorca rodiny.

Republikán bol najprv viceprezidentom v rokoch 1981-1989 Ronaldovi Reganovi a hneď na to zastával štyri roky najvyšší post v krajine. Jeho syn George W. Bush bol prezidentom dve funkčné obdobia medzi rokmi 2001-2009.

Po smrti Busha staršieho zaplavili internet vyjadrenia rešpektu a úcty voči jeho osobe.

Bushov list Clintonovi

Ľudia si tiež začali na sociálnych sieťach zdieľať Bushov starý list. Republikán vo voľbách v roku 1993 prehral súboj s demokratom Billom Clintonom. V Bielom dome mu pri odchode z funkcie zanechal list.

Namiesto slov horkosti z prehry mu v ňom zaprial veľa šťastia vo funkcii. Bush napísal: „Keď som teraz vošiel do tejto kancelárie, mal som ten istý pocit rešpektu, aký som cítil pred štyrmi rokmi. Viem, že aj vy ho budete pociťovať. Prajem Vám, aby ste boli šťastní.“

On sám v Bielom dome nikdy necítil osamelosť, o ktorej hovorili viacerí jeho predchodcovia.

Bush v liste Clintonovi radil: “Prídu veľmi ťažké časy, ktoré sa stanú ešte tvrdšími, keď Vás budú podrobovať kritike, ktorú budete pociťovať ako neférovú.… Nenechajte sa kritikou zviesť z cesty!“

Bush zakončil list dojímavým posolstvom: „Budete našim prezidentom, keď si prečítate tento list. Prajem Vám všetko najlepšie. Prajem všetko najlepšie Vašej rodine. Váš úspech teraz bude úspechom celej našej krajiny. Verím vo Vás. Veľa šťastia.“

Aj Trump vzdal hold zosnulému prezidentovi

Aj súčasný americký prezident vzdal v sobotu hold Georgeovi H. W. Bushovi. Svojou autenticitou, svojím humorom inšpiroval generácie Američanov a neotrasiteľným vyznaním k viere, rodine a krajine inšpiroval generácie Američanov k službe verejnosti. Napriek dosiahnutým úspechom ostal George Bush starší skromným mužom, píše sa v oficiálnom vyhlásení.

„So spoľahlivým úsudkom, zdravým rozumom a neochvejným vedením priviedol Bush náš národ a svet k mierovému a víťaznému koncu studenej vojny,“ hovorí sa ďalej vo vyhlásení súčasného prezidenta.