Spoločnosť Zahraničné

Zatkli členov medzinárodnej skupiny, ktorá cez WhatsApp šírila detskú pornografiu

Ilustračná foto: pixabay

MADRID – Španielska polícia informovala o zatknutí 33 ľudí patriacich do skupiny, ktorá prostredníctvom aplikácie WhatsApp zdieľala fotografie zachytávajúce sexuálne zneužívanie detí. Akcia sa konala v jedenástich krajinách na troch kontinentoch. Až 17 osôb však zatkli práve v Španielsku. Mnohí z nich ešte nemajú 18 rokov, jeden chlapec má len 15.

 

Polícia v Uruguaji zatkla dvoch ľudí. Medzi nimi je aj žena, ktorá zneužívala svoju dcéru a fotografie posielala ostatným členom skupiny. Dvadsaťdeväťročný muž zas podnecoval ostatných v skupine, aby “nadviazali kontakty” s mladými dievčatami, najmä s migrantkami, ktoré by zrejme nekontaktovali políciu.

Španielska polícia začala vyšetrovať skupinu pred viac ako dvoma rokmi po tom, ako dostala e-mail upozorňujúci na podozrivú činnosť. Následne požiadali o pomoc Europol, Interpol a kolegov z Ekvádoru a Kostariky. Okrem spomínaných štyroch krajín zatkli podozrivých aj vo Veľkej Británii, Peru, Indii, Taliansku, Francúzsku, Pakistane a Sýrii.

Všetci zadržaní v Španielsku sú muži alebo chlapci pochádzajúci z rôzneho sociálneho a kultúrneho prostredia. Jeden z nich utiekol z Talianska do španielskeho mesta Salamanca, pričom si neuvedomil, že jeho zatknutie nariadila práve španielska polícia.

Polícia uviedla, že skupina zdieľala “pedofilný obsah, v niektorých prípadoch veľmi závažný”. Vyšetrovatelia sa v súčasnosti sústredia na odhalenie identity zneužívaných detí.