Zahraničné

Zatkli muža podozrivého z vrazenia autom do skupiny ľudí

Nehoda - Zdroj: TASR/AP Photo/Mahmoud Illean

JERUZALEM – Izraelské sily zatkli muža, ktorý podľa nich vrazil vo štvrtok svojím autom do skupiny vojakov, pričom zranil 14 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie armády.

“Po rozsiahlom operačnom a spravodajskom úsilí” izraelské sily “zatkli teroristu, ktorý zaútočil autom na ľudí v Jeruzaleme”, píše sa vo vyhlásení. Útok privítalo radikálne palestínske hnutie Hamas. Podľa neho ide o “faktickú odpoveď” na kontroverzný mierový plán pre Blízky východ, ktorý nedávno predložil americký prezident Donald Trump.

Útok bol podľa hovorcu Hamasu Házima Kásima súčasťou “odvetných” operácií vrátane série demonštrácií na okupovanom západnom brehu Jordánu. Hamas však priamu zodpovednosť za útok nepriznal. Trump v rámci svojho plánu navrhol vznik palestínskeho štátu. Aby však palestínsky štát vznikol, musia Palestínčania najskôr uznať Izrael ako židovský štát.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a predstavitelia radikálneho hnutia Hamas návrhy amerického prezidenta dôrazne odmietli, pričom tvrdia, že uprednostňuje Izrael. Hnutie Hamas, ktorý kontroluje pásmo Gazy, zaraďujú Európska únia i Spojené štáty medzi teroristické organizácie. Izrael a Hamas viedli od roku 2008 medzi sebou už tri vojny.