Politika Domáce

Zatváranie hraníc je krajné riešenie, myslí si Korčok. Chce vytvoriť medzistupeň semaforu krajín

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Zatváranie hraníc je z pohľadu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) krajné riešenie. Uviedol to v stredu pred rokovaním vlády po tom, ako v susedných štátoch pribúda denne množstvo infikovaných ľudí novým koronavírusom.

 

 “Osobne sa prihováram za to, aby sme hľadali také riešenia, ktoré nám pred týmto uzatvorením hraníc dajú určitú flexibilitu. Samozrejme, nemôžeme nevidieť, že v susedných krajinách, osobitne v Česku a Rakúsku, dramaticky narástli čísla infikovaných,” povedal Korčok. Ako dodal, bude sa hľadať modus, aby sa skĺbila možnosť mobility či návštev, a na druhej strane nie je podľa neho možné ignorovať ani ochranu zdravia. Minister poznamenal, že alternatív namiesto zatvárania je viacero. “Vieme si predstaviť všeličo – časové obmedzenie pre návštevy, testovanie, meranie teploty,” uzavrel Korčok.

Štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie Martin Klus (SaS) tvrdí, že chcú vytvoriť medzistupeň medzi červenými a zelenými krajinami. Malo by ísť podľa neho o takzvané žlté krajiny. “Do tohto systému by mohli spadať napríklad Rakúsko a Česko. Možno by tam mohlo padnúť aj Belgicko, Holandsko a Portugalsko,” uviedol Klus. Ako dodal, ide o to, aby sa vytvoril medzistupeň medzi červenými rizikovými krajinami, pri ktorých sa očakáva testovanie a karanténa, a zelenými bezpečnými krajinami.

Všetko je na konzíliu

Podľa Klusa je na konzíliu odborníkov, ako sa rozhodne o tom, čo znamená, že je krajina zaradená v tomto medzistupni. “Mohlo by to byť od merania počnúc, končiac vyžadovaním negatívneho testu. Prípadne by to mohlo byť obmedzenie pobytu v týchto krajinách,” povedal Klus. Podľa neho tento návrh predložia konzíliu odborníkov. “Ambíciou je, aby sme sa vyhli tomu, aby tieto krajiny padli rovno do červených krajín,” povedal Klus. Ako dodal, v stredu sa vo Viedni uskutoční stretnutie Slavkovského formátu. Klus očakáva, že český premiér Andrej Babiš bude informovať o tom, aké opatrenia krajina pripravuje. “Takisto by sme mali mať stretnutie aj v Poľsku, kde by sme mali hovoriť v rámci vyšehradského formátu,” povedal Klus. Verí, že k zatváraniu hraníc nedôjde. “Keď bude situácia natoľko kritická ako napríklad v Španielsku, je to otázka verejného zdravia,” uzavrel štátny tajomník.