Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ZATVORIA stovky AMBULANCIÍ?! Zdravotníctvo čaká RADIKÁLNA zmena: Pozrite, ako to bude po NOVOM

Doktor, lekár, zdravotníctvo, pozor. Zdroj: pixabay.com
Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V zdravotníctve začína prelomová zmena, ktorá úplne prekope úlohu doktorov. Všeobecných lekárov podľa expertov nahradia digitálne ambulancie. Hnacím motorom tejto revolúcie je umelá inteligencia (AI), ktorá dokáže včas odhaliť choroby lepšie než lekári. A to s úspešnosťou až takmer 100 %. Už dnes ju využívajú aj v slovenskom zdravotníctve.

Povolanie, na ktoré sa dnes pripravujú študenti medicíny, zrejme úplne zanikne, hovorí českí vizionár a investor Jiří Hlavenka. „Už roky je preukázané, že diagnostiku u všeobecného lekára už dnes robí stroj lepšie ako kvalitný lekár. Stroj si vás „oňuchá“, zmeria to a to a vysloví diagnózu s menšou pravdepodobnosťou omylu ako skúsený lekár. Znie to hrozne, ale je to tak. Nakoniec diagnostika u všeobecného lekára je len zber a vyhodnotenie dát,“ vysvetľuje pre DenníkN Jiří Hlavenka.

Digitálne ambulancie už do roku 2030

V budúcnosti preto podľa neho obvodných lekárov nahradia digitálne ordinácie. „Myslím, že o desať rokov sem už prídu súkromné kliniky, ktoré povedia: Môžete mať doktora, ale stojí 200 eur, alebo tu je digitálna ordinácia, ktorá je za 10 eur a dáva lepšie výsledky, tak si vyberte,“ pokračuje v predpovedi Jiří Hlavenka.

AI by tak mohla byť liekom pre naše zdravotníctvo, ktoré dlhodobo zápasí s nedostatkom personálu a jeho preťažením. A hoci názory na budúcnosť AI v medicíne sa líšia, českí vizionár s tvrdením, že AI lekári sú bližšie, než si väčšina dovolí pripustiť, zďaleka nie je osamotení.

Rovnaký názor zdieľa aj investor Vinod Khosla, známy práve predpoveďami, ktoré pomohli vytvoriť svet špičkových technológií, v ktorom dnes žijeme. Podľa neho „plne počítačový lekár by mohol liečiť pacientov ešte pred uplynutím dekády.“

Nahradí AI napokon lekárov úplne?

Úplne zrejme nie. Ale každopádne vzťah medzi lekárom a pacientom sa pravdepodobne dramaticky zmení. Sila umelej inteligencie spočíva hlavne v úspešnej diagnostike. Softvér bude analyzovať tisícky zdravotných záznamov, aby určil najefektívnejšiu liečbu pre konkrétneho pacienta – napríklad, ktorá liečba rakoviny by mohla fungovať najlepšie vzhľadom na jeho genetickú výbavu.

Nie je to pritom iba hudba budúcnosti. Príkladom je tím kardiológov,  ktorý vyvinul nástroj AI schopný odhaliť srdcové choroby skôr, ako sa stanú vážnymi. „AI rozozná aj infarkty, a to s presnosťou 99,6 %,“ píše Firstpost. Dôkazom, že umelá inteligencia už dnes nahrádza časť činností v medicíne, je aj Slovensko. AI pri diagnostike a liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami využíva už vyše roka Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.


2800 STAROSTOV príde o prácu! Návrh ministerstva chce totálne ZMENIŤ Slovensko: Kam by ste po NOVOM patrili?