Koronavírus Domáce Kultúra Top

Záujem o divadlá neutíchal ani počas pandémie. Stále sa meniace opatrenia ale spôsobujú chaos

Zdroj: DJP

BRATISLAVA – Hrať pre divákov v čase pandémie nie je jednoduché. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa neustále menia. V súčasnosti si predstavenie naživo môže pozrieť iba niekoľko návštevníkov. Zaplniť totiž môžu iba polovicu hľadiska. Do karát im nehrá ani zákaz vychádzania, ktorý začne platiť od soboty. Záujem o umenie zo strany Slovákov je totiž obrovský. Divadlá tak budú riešiť situáciu online predstaveniami.

 

Zaplniť polovičnú kapacitu hľadiska nie je pre divadlá žiadny problém, práve naopak. Mnohé z nich musia pridávať predstavenia, to ale v súvislosti s koronavírusom nie je jednoduché. Ťažkosti robia stále sa meniace opatrenia a nečakané karantény umelcov. Umenie si ale vždy poradí a tak mnohé inštitúcie prešli do online priestoru. Glob.sk sa zaujímal o stav v divadlách ešte pred plánovaným zákazom vychádzania.

Od soboty sa totiž zakazujú všetky hromadné podujatia. Z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že nebudú povolené ani divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Ostatné výnimky (podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné) ostávajú v platnosti.

Spišské divadlo

V Spišskom divadle je záujem ľudí o predstavenia na úrovni pred krízou okrem škôl, kde rodičia nesúhlasia, aby deti navštevovali divadlá. Polovičnú kapacitu hľadiska dokážu naplniť, no nové predstavenia nepridávajú. ,,Opatrenia v čase pandémie prichádzajú neskoro, náš plán práce, ktorý sa musí pripraviť dopredu, nedovoľuje pridávať predstavenia hrané na javisku. Zosúladiť skúšobné obdobie nových premiér, oprašovačky predstavení , pretože sa nehrá pravidelne, nečakané karantény účinkujúcich a pod. riešime flexibilne a pre spokojnosť divákov okrem hrania predstavení na javisku pridávame predstavenia v online priestore,” informuje z divadla Mária Korbová.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Veľký záujem o inscenácie eviduje Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB). Problémy však aj im spôsobuje koronavírus. Krátko po premiére inscenácie Vlastníci museli zrušiť viaceré reprízy hry. ,,DAB spôsobuje ťažkosti aj samotný vývoj pandémie a následne prijímané opatrenia,” zdôrazňuje vedenie divadla.

 

Nitrianske divadlo uviedlo hru Vlastníci. Zdroj: DAB / Henrich Mišovič

Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Pandémia a opatrenia sa ukázali na návštevnosti Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Ľudia kupujú lístky iba pár dní pred predstavením, niekedy dokonca až v deň predstavenia. V neistej dobe okrem predstavení naživo ponúkajú aj live streamy, ktoré môžu diváci pozerať z domu prostredníctvom sociálnej siete Facebook. ,,Live stream predstavení má dobrú sledovanosť, sledovanosť sme mali v rozpätí od 1500 – 12 tisíc sledovaní prostredníctvom stránky predpredaj.sk alebo cez FB DPOH,” informuje z úseku marketingu a obchodu Jana Túry.

Do decembrového programu divadlo zaradilo viaceré činoherné predstavenia, predstavenia pre deti, ale aj hudobno-tanečné vystúpenia (napr. SĽUK, Louis Braille, Kozliatka a vlk, Tri prasiatka atď.). Keďže ale situácia s pandémiou nevyzerá ružovo, nové predstavenia neplánujú pridať.

Štátna opera Banská Bystrica

Napriek zhoršujúcej sa situácii Štátna opera s návštevníkmi problém nemá. Zaplniť polovičnú kapacitu vedia, no podľa ich slov musia vynaložiť väčšie úsilie na propagáciu a oslovenie divákov. ,,Divácky záujem sa však odvíja od povahy titulu, nakoľko v súčasnom období vyhľadávajú diváci skôr zábavnejší žáner,” vysvetlila vedúca marketingu divadla Dana Kocianová.

Opera mala v pláne spríjemniť svojim priaznivcom predvianočné obdobie. Do hracieho plánu pridali dva Vianočné koncerty, tie ale nakoniec zrušili. ,,Tak veľmi ako sme sa tešili, tak je nám to aj ľúto. Ďakujeme vám za podporu a nezabúdajte, že v nasledujúcich 10 dňoch nás čakajú v online priestore tri krásne predstavenia Zem úsmevov, Otello a Verdi,” informuje opera.

 

MDPOH má pre deti predstavenie Tri prasiatka. Zdroj: bkis.sk

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského

Záujem o predstavenia prejavili aj návštevníci divadla vo Zvolene. Situácia s ochorením COVID-19 im ale nepraje. ,,Ochorenie COVID-19 nám však neustále vstupuje nepríjemným spôsobom do života a opakovane sa stáva, že diváci sú nútení rušiť rezervácie vstupeniek z dôvodu nakazenia sa, resp. nútenej karantény po kontakte s pozitívnymi osobami,” vysvetlila riaditeľka divadla Jana Raffajová.

Polovičnú kapacitu sály sa im darí napĺňať na 30 až 40 percent. ,,Tento fakt hovorí o tom, že hoci diváci s radosťou prijali informáciu o otvorení divadiel, prejavujú pomerne vysokú mieru opatrnosti pri návšteve hromadných podujatí a strach z nakazenia sa novým koronavírusom je v populácii pravdepodobne silnejší ako radosť a zážitok z návštevy divadelného predstavenia,” hovorí Raffajová. Práve preto program na december zostavili s ohľadom na čo najefektívnejšie využitie personálnej a technickej kapacity divadla. Priestor na pridávanie ďalších predstavení im už nezostal.

Slovenské komorné divadlo Martin

Návštevníci sa do divadla priam hrnú. Ich záujem prekračuje kapacitné možnosti, ktoré momentálne môže poskytnúť. Vedenie privítalo opatrenie týkajúce sa obsadenosti aspoň 50 percent kapacity hľadiska. Pripravenú mali totiž premiéru novej hry absurdnej grotesky švajčiarskeho dramatika Maxa Frischa Pán Biedermann a podpaľači.

V Martine má divadlo dva hracie priestory, ktoré naplno využíva – Národný dom, ktorý má pri polovičnom obsadení kapacitu 120 miest a Štúdio SKD. Tam môžu pri súčasných obmedzeniach usadiť 90 divákov.

Decembrový plán museli niekoľkokrát meniť. Pripravované inscenácie sa im ale podarilo rýchlo vypredať. ,,Uvidíme, čo nás ešte do konca roka čaká,” dodal PR manažér SKD Martin Tibor Kubička.

 

Martinskí herci aj počas pandémie skúšali hru Pán Biedermann a podpaľači. Zdroj: SKD

Divadlo Jána Palárika v Trnave

Diváci sú divadlu stále verní. Polovičnú kapacitu sa im väčšinou podarí zaplniť, záleží to ale aj od predstavenia. ,,Máme pevne stanovený hrací program, teraz fungujeme v podstate na víkendovom hraní. Ale tento mesiac sme mali napríklad aj premiéru novej inscenácie – Futbal alebo Bilý andel v pekle, ktorá je už teraz veľkým diváckym hitom,” povedala asistentka riaditeľa a zástupkyňa marketingovej riaditeľky divadla Katarína Čellárová.

Nová scéna, SND

Zaplniť svoje sály sa darí aj bratislavskej Novej scéne, či Slovenskému národnému divadlu. Tie takisto pridávajú predstavenia a rovnako hrajú aj v online priestore. SND zase láka na činoherné predstavenia – Kubo, Leni, Sova, Pohreb alebo svadba – čo skôr?. Veľkým lákadlom je aj záznam z legendárneho baletu Luskáčik, ktorý si môžu pozrieť diváci priamo zo svojich obývačiek.

Keďže sa situácia po zavedení zákazu vychádzania bude meniť , Glob.sk vás bude informovať o sviatočnom programe divadiel. Ten bude zložený z online predstavení, keďže sa zakazujú všetky hromadné podujatia. Niektoré divadlá už včas ohlásili zrušenie predstavení naživo a postupne ich bude pribúdať.

 

Trnavské divadlo sa pýši hrou Futbal alebo Bilý andel v pekle. Zdroj: DJP

Mohlo by vás zaujímať: