Domáce Spoločnosť

Zaujímavá štatistika. Dnešné deti sú ťažšie aj vyššie, ako bývali v minulosti

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

BRATISLAVA – Deti vo veku šesť až sedem rokov majú väčšiu hmotnosť a sú vyššie v porovnaní s rovesníkmi spred 50 rokov. Vyplýva to z celoštátneho Testovania pohybových zručnosti žiakov prvého ročníka, ktoré sa uskutočnilo v tomto školskom roku na 1 748 základných školách. Agentúru SITA o tom v tlačovej správa informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva.

 

Deti vo veku šesť až sedem rokov majú mierny nárast hmotnosti oproti ich rovesníkom spred 50 rokov. Ten predstavuje 1,6 kilogramu. Rezort školstva však informuje, že tento nárast nemožno interpretovať ako tendenciu k obezite. „Závery testovania zároveň poukázali aj na mierny nárast telesnej výšky súčasných detí za spomínané 50 ročné obdobie, a to o 1,6 až 1,8 cm,” píše sa v tlačovej správe. Podľa ministerstva však došlo k „významnému poklesu” pohybovej výkonnosti žiakov.

Na úrovni vyšších územných celkov je podľa meraní absolútna zhoda medzi socioekonomickými ukazovateľmi (miera evidovanej nezamestnanosti, príjmy a životné podmienky domácností, ekonomicky aktívne obyvateľstvo podľa vzdelania, regionálny hrubý domáci produkt) a celkovou pohybovou výkonnosťou detí v danom kraji. „Znamená to teda, že ekonomický status rodiny má veľký vplyv na športovanie detí,” uvádza ministerstvo.

Zámerom projektu Testovanie pohybových zručností žiakov prvého ročníka je prostredníctvom celoštátneho testovania zistiť úroveň pohybovej výkonnosti detí na Slovensku. Cieľom projektu je zároveň, „aby sa pohybová aktivita dostala do ich denného režimu a odporučiť deťom športy, na ktoré majú pohybové predpoklady. Projekt sa nesie v duchu myšlienky, že každé dieťa má vlohy pre nejaký šport, len je potrebné identifikovať, o aký šport ide”.