Domáce Ekonomika Top

ZAUJÍMAVÁ ŠTATISTIKA Koronavírus zmenil všetko: Kým jedni majú vyšší plat, iní ledva prežívajú

Zdroj: TASR / DPA

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj na Slovensku viaceré sektory. Kým nákladnej doprave sa veľmi darí a zvýšila sa dokonca aj mzda. Vývoj cestovného ruchu však také šťastie nemá. V tomto sektore vystúpila návštevnosť len na 22% úrovne pred pandémiou. Informuje o tom štatistický úrad.

 

Zdá sa, že pandémia priniesla mnohé zmeny. Cestovný ruch zaznamenal veľký pokles tržieb. Avšak zdá sa, že ľudia nakupujú stále viac. Nákladná doprava totižto prosperuje. Objem nákladovej prepravy sa zvýšil o 0,8% oproti máju spred dvoch rokov, kedy ešte Slovensko nesužoval koronavírus. Celkový objem nákladnej dopravy tak dosiahol v máji 23,5 ton.

V osobnej doprave však už nie sú také pozitívne výsledky. V máji 2021 sa prepravilo vo všetkých druhoch verejnej osobnej dopravy celkovo 42,3 milióna ľudí. Hoci je toto číslo vyššie ako minulí rok a to o viac ako 40% oproti obdobiu pred pandémiou, toto číslo dosahuje len slabých 69,9% úrovne spred dvoch rokov.

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Mzda narástla

Dobré správy však prinášajú tržby, ktoré vzrástli o neuveriteľných 29,9% čo je o takmer 3% viac než bol jeho prepad. Jediná doprava, ktorá zažila medziročne výrazný pokles tržieb a to o viac ako 50%, je vodná doprava. Zamestnanci sa však môžu tešiť. Priemerná nominálna mesačná mzda  sa zvýšila o 12% v porovnaní s májom 2020. Avšak reálna mzda sa zvýšila o 9,6%.

Vývoj cestovného ruchu

Cestovný ruch v ubytovacích zariadeniach však neprináša také pozitívne výsledky. Hoci návštevnosť začala konečne rásť. Zvýšila sa len na chabých 22%. Rovnako tak sa zvýšil, aj počet cudzincov, ktorí prišli na Slovensko. Napriek tomu, keď si to porovnáme s obdobím pred pandémiou, ide o veľmi malý nárast.

Najviac návštevníkov boli Slováci, ktorí tvorili neuveriteľných 86% hostí. Možnosť ubytovania využilo 120-tisíc osôb, ktorí tam strávili 376,5-tisíc nocí. V súhrne sa od januára do mája 2021 ubytovalo 295-tisíc návštevníkov. Došlo tak k 77% medziročnému poklesu a v porovnaní s obdobím pred pandémiou došlo k poklesu o neuveriteľných 89%.

Zdroj: Štatistický úrad

 

Hľadáte si novú prácu? Pozrite si pracovné ponuky na pracovnom portáli Kariéra.skPráca v BratislaveTrnaveNitreTrenčíneŽilineBanskej BystriciPrešove Košiciach.