Zahraničné Spoločnosť Top

Zavalená lanovka i lodná nehoda. Európu trápi počasie. Predpovede neveštia nič dobré

Počasie trápi celú Európu. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Slovensko sa v utorok prebudilo do ďalšieho zasneženého rána. Prívaly snehu narobili opäť problémy v doprave. Na mnohých miestach sa tvorili kolóny a cestári majú plné ruky práce. Lenže Slovensko nie je jediné, ktorému pravé zimné počasie narobilo problémy. Podobne je na tom napríklad aj Nemecko a Rakúsko.

Po predchádzajúcich dňoch s bohatou snehovou nádielkou dopriala zima obyvateľom nemeckého Bavorska a Rakúska na chvíľu oddych. Ten však bude veľmi krátky. Už v utorok sa v nemeckom Sasku očakávajú veľké prívaly snehu. 

Federálna námorná a hydrografická agentúra varovala pred prívalovými vlnami v častiach pobrežia Severného mora. Súvisí to s búrkou Benjamin. Holandská letecká spoločnosť KLM preventívne zrušila 160 letov z dôležitého leteckého uzla – letiska Shiphol. Nemecká Deutsche Bahn zatiaľ neplánuje žiadne preventívne opatrenia. Vyzvala cestujúcich, aby sa pred cestou informovali, aká je situácia.

Súčasná poveternostná situácia môže priniesť veľmi zlé počasie. Najneskôr v stredu v noci sa zintenzívni sneženie v južnom Bavorsku. Môže spôsobiť problémy v doprave. Naopak školáci sa môžu tešiť, pretože niektoré školy zostanú celý týždeň zatvorené.

Lavínové nebezpečenstvo v niektorých častiach nemeckých Álp kleslo z druhej najvyššej úrovne 4 na 3. stupeň.

Rakúska obec je odrezaná od sveta

Naopak v Rakúsku rastie obava z lavín. Na niektorých miestach v posledných dňoch napadlo až tri metre snehu. Ako informuje rakúsky Kleiner Zeitung, v horskom stredisku Loser napadlo toľko snehu, že zasypalo aj stanicu lanovky. 

V niektorých bregiónoch Rakúska je situácuia stále dramatická. Štajerská obec Hohentauern so 400 obyvateľmi je odrezaná od sveta, inormujú rakúske médiá. “Pripavujeme sa na to, že tu uviazneme na pár dni,” povedal starosta obce Heinz Wilding pre stránku wetter.at. V súčasnosti je tam uväznených 550 ľudí.  

Situácia sa však nezlepší.  Do štvrtka by mal na rakúskych horách napadnúť meter nového snehu. 

V nižších nadmorských výškach môže napadnúť 30 až 80 centimetrov, uviedol vo Viedni hovorca Centrálneho inštitútu pre meteorológiu a Geodynamiku (ZAMG). “Nebezpečenstvo, že pod ťarchou snehu budú padať na cesty, elektrické vedenia a železničné trate stromy, rastie každým dňom,” vysvetlil.

V najbližších dňoch sa očakáva sneženie v nemeckom Schwarzwalde (pohorie Čierny les), v Krušných horách a Bavorskom lese. Počas 48 hodín by malo vo vyšších nadmorských výškach napadnúť 40-80 centimetrov čerstvého snehu.

Búrka môže vyplaviť kontajnery

V Holandsku by mohla očakávaná búrka vyplaviť na breh kontajnery z nákladnej lode “MSC Zoe”. Najmä pláže v oblasti Waddensee v Severnom mori sa musia podľa úradov pripraviť na vyplavenie trosiek. 

“MSC Zoe” minulý týždeň počas plavby do Bremerhavenu stratila v Severnom mori 281 kontajnerov. Väčšinu z nich sa podarilo objaviť na morskom dne. Úrady však nevylučujú, že kontajnery, ktoré sa ešte nepodarilo objaviť, môžu byť poškodené morskými vlnami a rozpadnú sa. Obyvateľov úrady vyzvali, aby počas búrky zastavili práce na čistení pobrežia.

Aj v Nemecku očakávajú naplavenie trosiek z kontajnerov na severnom pobreží.