Spoločnosť Regióny Domáce

Záver pracovného týždňa je sprevádzaný tlakovou nížou. Neobišlo sa to ani bez výstrah

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Prevažne polooblačno. Teploty 2 až 7 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné 4 až 7 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 2 až -3 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 2 až -2 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C.

 

V západnej a sevorozápadnej časti územia SR hrozí počas piatka nárazový vietor, ktorého sila sa ešte zvýši v horských oblastiach. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa, pre oblasť Tatier platí zvýšený stupeň.

Kým v nižších oblastiach Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja sa do 16.00 h môže vyskytnúť vietor, ktorý bude mať v nárazoch rýchlosť 65 – 75 km/h, v horských oblastiach západného, severozápadného a stredného Slovenska môže ísť o rýchlosť 110 – 120 km h.

V oblasti Vysokých a Nízkych Tatier sa na hrebeňoch očakáva vietor s priemernou rýchlosťou 90 až 105 km/h, v nárazoch môže dosahovať až 135 – 160 km/h. Výstraha pred vetrom na horách platí nielen na piatok, ale aj na sobotu (5.12.)

Meteorologické výstrahy. Zdroj: SHMÚ

SHMÚ takisto upozorňuje na smogovú situáciu v Jelšave a okolí, spôsobenú zvýšeným rozptylom častíc PM10. Upozornenie platí do odvolania. Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, možný vplyv priemyslu a dopravy, ale aj nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline.