Domáce Spoločnosť Top

Zaviazali sa k ich podpore, potom na nich zabudli. Títo športovci sa odmeny za reprezentáciu nedočkali

Zdroj: Special Olympics Slovakia

BRATISLAVA – Sú mladí, talentovaní, robia Slovensku skvelé meno a ich hrude sú ovešané vzácnymi kovmi. Napriek tomu o nich vie len málokto. Vlastná výnimočnosť ich tlačí v mnohých situáciách do úzadia, avšak oni sa nevzdávajú a hrdo idú za svojimi cieľmi. Hendikepovaní športovci postrádajú  finančnú podporu zo strany štátu a upozorňujú na neférové praktiky pri prerozdeľovaní peňazí. 

 

Národná športová organizácia Special Olympics Slovakia (Špeciálne olympiády Slovensko) upozorňuje na dlhodobé prehliadanie skupiny športovcov s mentálnym postihnutím. Napriek tomu, že rovnako ako v Ústave Slovenskej republiky, tak aj v Dohovore OSN sa píše o rovnosti, slobode a nediskriminácii, organizácia Special Olympics Slovakia má za to, že v športe intelektuálne znevýhodnených tieto zásady nie sú dodržiavané. ,,Zákon 228/2019 Z.z. o príspevku za vzornú reprezentáciu rieši tri Národné športové organizácie a na nás ako na Národnú športovú organizáciu sa opäť zabudlo,” upozornila národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová.

Renta je platná pre olympionikov, paralympionikov a deaflympionikov. Športovci s intelektuálnym znevýhodnením však do tejto skupiny nepatria. Rezort školstva nevedel zdôvodniť, prečo to tak je. Či dôjde v budúcnosti k zmene, zostáva na teraz nejasné. ,,V súčasnosti nedisponujeme žiadnou informáciou o prípadnej novelizácii zákona č. 228/2019 Z. z. o príspevku za zásluhy v oblasti športu. Ministerstvo školstva je pripravené o tejto úprave diskutovať,” uviedlo tlačové oddelenie ministerstva školstva. Podľa rezortu vyčlenili pre organizáciu Špeciálne olympiády Slovensko v roku 2020 finančné prostriedky vo výške 350 594 eur. Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov bolo v tomto roku poskytnutých 545 000 eur a prostredníctvom Slovenského paralympijského výboru suma 553 021 eur.

Športovci s intelektuálnym znevýhodnením nemajú nárok na príspevok za reprezentáciu krajiny. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Láska k športu ich zmenila

Preto sa celoslovenská kampaň Sme tu medzi Vami snaží poukázať na svetové úspechy športovcov s intelektuálnym znevýhodnením na prínos, akým vedia byť pre spoločnosť, ale aj na vytrvalosť a ctižiadostivosť, ktorá sa v nich skýva. Netreba zabudnúť na to, že aj pre športovcov Špeciálnych olympiád je najväčšou výzvou reprezentácia a účasť na Svetových hrách. 

 „Môj syn vďaka športu vie, kto je a kam patrí. Jeho voľný čas je vyplnený športom do poslednej minúty a práve v športe nás prekvapuje, že neustále vie posúvať svoje limity. A ako rodič vidím, že aj v bežnom živote tak môžem od neho vyžadovať viac,“ vysvetlila Veronika Sedláčková, mama športovca Filipa s kombinovaným postihnutím Downovým syndrómom a autizmom. „Šport mu dal samostatnosť, radosť a sebadôveru v samého seba. Vie ísť sám na tréning. Má svoju húževnatú osobnosť, ktorú si vybudoval práve športom,“ doplnila Emília Vargová, mama športovca Mareka. 

Aj pre športovcov Špeciálnych olympiád je najväčšou výzvou reprezentácia a účasť na Svetových hrách. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Môžeme byť hrdí

Národná športová organizácia Special Olympics Slovakia od roku 1993 združuje 42 klubov, 3 300 športovcov a zastrešuje 22 športov. O tom, že si aj športovci Špeciálnych olympiád zaslúžia uznanie a podporu, svedčia aj ich nezameniteľné úspechy a nekončiaca snaha. Westernový jazdec Filip Graňo, ktorého život skomplikoval Downov syndróm, má na svojom konte nejedno víťazstvo. Jeho hruď zdobí strieborná medaila z 15. Svetových letných hier Špeciálnych olympiád v Abú Dhabí a z Paríža si v roku 2018 priniesol titul majstra Európy v Extreme Cowboy Race.

Westernový jazdec Filip Graňo prevalcoval svoju konkurenciu na Svetových letných hrách Špeciálnych olympiád v Abú Dhabí. Zdroj: TASR / Special Olympics Slovakia

Slovensko sa môže pýšiť aj úspechmi nitrianskej gymnastky Gizely Billíkovej. V Spojených arabských emirátoch na špeciálnej olympiáde priam excelovala. V individuálnej modernej gymnastike získala mentálne postihnutá gymnastka dve zlaté a dve strieborné medialy, ako aj jednu zlatú medailu za viacboj. Na svojom konte však má aj štyri zlaté a jednu striebornú medailu z Írskeho Dublinu, ktoré získala na Svetových hrách Špeciálnych olympiád. V minulosti bodovala aj v Holandsku, Francúzsku či Izraeli. 

Gymnastka Gizela Billíková exceluje v modernej gymnastike. Zdroj: TASR / Special Olympics Slovakia

Rovnako ako Gizela, tak aj cyklista Michal Štubňa získal titul Športovec roka 2019. Toto prestížne ocenenie si vyslúžil za minuloročné úspechy na Svetových hrách. Domov si z nich priniesol zlato a aj striebro. K úspešných slovenským špeciálnym športovcom patrí aj plavkyňa Vanda Kračunová. Na druhých MS v plávaní mládeže s Downovým syndrómom získala štyri zlaté medaily. Vďaka týmto úspechom získala tiež vstupenku na Svetové olympijské hry do Abu Dhabí. Na Európskych hrách hendikepovanej mládeže, ktorých sa zúčastnili pretekári z 18-tich krajín, získala 3. miesto v disciplíne 100 m prsia a 2. miesto v disciplíne 100 m voľným spôsobom. Minuloročné Svetové hry Špeciálnych olympiád priali aj plavcovi a triatlonistovi Petrovi Išpoldovi. Odniesol si z nich striebornú a bronzovú medailu.

Peter Išpold je nielen plavcom a triatlonistom, ale aj ambasádorom športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Zdroj: Special Olympics Slovakia

Mohlo by vás zaujímať: