Zber údajov o pracovnej zaťaženosti sudcov je pre pandémiu prerušený

BRATISLAVA – Zber časových údajov o pracovnej zaťaženosti sudcov je od 25. októbra prerušený v dôsledku zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Potvrdil to Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

„Podarilo sa nám úspešne zrealizovať dva z plánovaných šiestich týždňov zberu údajov od stoviek sudkýň a sudcov po celom Slovensku,“ spresnil. V zbere plánuje rezort spravodlivosti pokračovať na jar 2021. „S doteraz zozbieranými údajmi začneme pracovať s cieľom skvalitnenia jarnej časti zberu a urýchlenia fázy vyhodnocovania údajov,“ dodal Bubla.

Ďalej uviedol, že metodika takzvaného váženia prípadov využíva údaje z merania pracovnej záťaže a zameriava sa na hlavné kategórie sudcovských aktivít. Napríklad vedenie pojednávania, prípravu na pojednávanie, prípravu rôznych druhov súdnych rozhodnutí, administratívne činnosti či iné sudcovské aktivity, ktoré bezprostredne nesúvisia s prideleným prípadom.

Výskumný projekt by mal byť podľa Bublu schopný zodpovedať viacero otázok. „O koľko je viac alebo menej časovo náročný jeden typ prípadu v porovnaní s iným? Aký je priemerný čas potrebný na vyriešenie určitého množstva prípadov daného typu? Koľko sudcovského času, respektíve koľko sudcov si vyžaduje spracovanie prílevu nových prípadov na daný súd? Ako alokovať financie a pracovnú záťaž tak, aby zohľadňovali náročnosť prípadov?“ uviedol.

Viac o téme: pandémia, súd, sudcovia, údaje, vyťaženosť, zber

Súvisiace články