Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Zbierka Belasý motýľ upozorňuje na potreby ľudí s ochorením svalov

Ilustračné foto Zdroj: TASR/František Iván

SLOVENSKO – Celoslovenská zbierka Belasý motýľ aj tento rok upozorňuje na potreby ľudí s ochorením svalov. V piatok sa do nej možno zapojiť aj v uliciach. Dobrovoľníci tam budú počas dňa zbierať finančné prostriedky na pomoc pacientom s doplatkami na pomôcky. Do zbierky je možné prispieť aj online na webe www.belasymotyl.sk. Informovali o tom z občianskeho združenia Belasý motýľ, ktoré za zbierkou stojí.

“Druhý júnový piatok už tradične patrí nám, ľuďom s nervovosvalovým ochorením. Zbierka už 24 rokov pomáha deťom a dospelým s ochorením svalov s doplatkami za nevyhnutné pomôcky. Vďaka nim sa môžeme slobodne hýbať a mnohí z nás aj dýchať. Zbierka je výnimočná tým, že aj my, jej organizátori a mnohí naši dobrovoľníci, žijeme s rôznymi formami nervovosvalového znevýhodnenia,” priblížilo združenie.

Súčasťou zbierky je aj sprievodný program. V rámci neho chcú organizátori šíriť osvetu o živote s nervovosvalovým ochorením. Jeho súčasťou bude napríklad Koncert belasého motýľa. Má sa uskutočniť 19. júna na Františkánskom námestí v Bratislave. Vystúpia na ňom okrem iných speváčka Emma Drobná, kapela Polemic či spevácky súbor Lúčnica.

Občianske združenie Belasý motýľ je organizáciou venujúcou sa deťom a dospelým s nervovosvalovým ochorením. Poskytuje im poradenskú, finančnú aj materiálnu pomoc. Zbierkou Belasý motýľ už pomohli pacientom sumou 467 223 eur.