Domáce Politika Koronavírus Top

Zbohom zbraniam v koalícii? Sulík mení taktiku v sporoch s Matovičom

Richard Sulík. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – SaS stojí za svojím lídrom Richardom Sulíkom a ostáva súčasťou vládnej koalícii. Taký je verdikt republikovej rady strany, ktorý prišiel po vyostrených sporoch ich predsedu s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO).  Od premiéra zároveň očakávajú rešpektovanie dohody, ktorá hovorí o tom, že sa koaliční partneri nebudú kritizovať verejne. Samotný predseda liberálov plánuje odo dnes zaujať novú taktiku – na osobné útoky premiéra už vraj reagovať nebude vôbec, verejné klamstvá chce zasa uviesť na pravú mieru spôsobom, aký uzná za vhodný.

 

Predseda SaS má dlhodobo názorové nezhody s premiérom Igorom Matovičom, ktoré často prerastajú aj do osobnej roviny. Ďalšou skúškou ich vzťahov bol posledný víkend, kedy sa Matovič opäť kriticky vyjadril na adresu Sulíka v súvislosti s nákupom antigénových testov. Situácia sa ešte zhoršila potom, ako bolo po pondelkovom rokovaní vlády oznámené plošné testovanie, s tým, že dostalo súhlas od všetkých. Richard Sulík sa však následne vyjadril proti plošnému testovaniu. Matovič však trval na svojom a jeho minister obrany Jaroslav Naď na stredajšom rokovaní vlády navrhol, aby bola zverejnená časť zvukového záznamu z pondelka ako dôkaz ich verzie udalostí, ktoré sa odohrali za zatvorenými dverami počas rokovania. Z nej vyplýva, že Sulík s plošným testovaním súhlasil. Minister hospodárstva si priznal chybu a ospravedlnil sa za spôsobenú situáciu. Podľa neho prišlo k nedorozumeniu a súhlas, ktorý vyslovil, mal súvisieť s testovaním v najzamorenejších častiach Slovenska. Spor však počas týždňa nabral také rozmery, aké vo vrcholovej politike nie sú štandardné. Vzájomný nesúhlas si napríklad dávali obaja politici najavo aj upravenými obrázkami zo seriálu Simpsonovci.

 

Zdroj: Facebook / Richard Sulík

Sulíkova taktika

Richard Sulík sa preto dnes rozhodol urobiť za nezhodami čiaru v podobe jasného vyhlásenie, v rámci ktorého uviedol, že osobné ataky Igora Matoviča bude ignorovať. Pokiaľ však bude podľa neho premiér otvorene klamať, uvedie veci na pravú mieru tak, ako to bude považovať za vhodné.

Ohradil sa aj proti niektorým výrokom predsedu vlády, ktoré odzneli v posledných dňoch. Podľa neho napríklad nie je pravda, že by posielal akékoľvek odkazy, v ktorých by sa vyhrážal rozbitím vlády. V tejto súvislosti tiež prízvukoval, že odchod SaS by samotnú vládu ani nepoložil, keďže bez nich by mala koalícia v parlamente stále pohodlnú väčšinu 82 hlasov.

Poprel tiež, že by bol zodpovedný za nákup kontroverzných antigénových RapiGen testov, o ktorých sa Matovič cez víkend vyjadril, že by nimi „ani psa netestoval.“ Naopak, nákup týchto testov podľa Sulíka riadil sám premiér ešte pred jesenným plošným testovaním. V komisii boli okrem toho podľa neho štyria zástupcovia rezortu zdravotníctva a jeden zástupca Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, ktorí dali nákupu zelenú. Matovičovo tvrdenie preto považuje za „podlé ohováranie.“ „Ja som s nákupom testov RapiGen nemal nič spoločné,“ vyhlásil.

Ohradil sa aj proti tvrdeniam o tom, že jeho vinou nebol dostatok testov. „Testov je dosť a vždy ich dosť bolo,“ povedal. Zdôraznil, že keď bolo rezortu hospodárstva uznesením vlády nariadené obstarať testy, tak to mali urobiť na základe zadania ministerstva zdravotníctva, s ktorým však podľa Sulíkových slov boli problémy. Testy následne začali nakupovať 6. decembra 2020, 7. januára 2021 následne prišlo 2,6 milióna testov. Za kratší čas sa to vraj kvôli zákonu zrealizovať nedalo. Tento alebo budúci týždeň by malo tiež prísť ďalších 2,6 milióna testov a ak vláda prijme tomu zodpovedajúce uznesenie, môže podľa neho prísť ešte ďalších 5 miliónov testov.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Trestnoprávna rovina

To, čo však Sulík považuje už „cez čiaru“, je Matovičovo tvrdenie, že môže za smrť 4300 ľudí. Sulík uviedol, že to možno už napĺňa skutok ohovárania a hovoril o trestnoprávnej rovine. V grafe, ktorý v tejto súvislosti Matovič prezentoval, vraj nevidí žiadne relevantné dáta, iba dohady. Trestné oznámenie sa však podať nechystá.

Premiérovi však vytkol zábavu na svadbe bez rúška, zvýšenie počtu účastníkov na svadbách z 30 na 100 či jesenné otvorenie kostolov. Vrátil sa aj k „semaforu zdravia“, ktorý vypracovali v strane na základe Matovičovho zadania a s ktorým ho premiér nakoniec „poslal do Mongolska.“

Naopak, na margo výčitiek smerovaných voči jeho vianočnej dovolenke v Dubaji povedal, že aj on si potrebuje oddýchnuť.

 

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Najväčší nepriateľ

Minister školstva Branislav Gröhling uviedol, že „vyhlásenia pre médiá a sociálne siete pôsobia, ako by najväčším súperom hnutia OĽaNO už neboli Smer a Hlas so svojím korupčným správaním, ale koaličná SaS.“ Všetky sily a energia by mali počas súčasnej situácii s pandémiou smerovať k upokojeniu obyvateľov a k riešeniu situácie. „Deje sa však pravý opak a výsledkom je polarizácia a rozoštvávanie spoločnosti,“ tvrdí.

“Vyzývame, aby hnutie OĽaNO ako koaličný partner a najmä jeho predseda dodržiavali dohodu členov koalície z 23. novembra 2020, ku ktorej sa sami prihlásili. Dohoda z koaličnej rady znela, že nikto nechce meniť premiéra a že partneri nebudú verejne útočiť na premiéra ani na seba navzájom bez toho, aby predtým nevyužili možnosť prerokovať výhrady osobne, či aj to, že vláda chce pokračovať v danom zložení,“ doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.