Domáce Spoločnosť Top

Zbytočná smrť v levickej nemocnici stála primára kreslo. Vyšetrovanie ukončené nie je

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Nedôstojné, neetické a predovšetkým neprofesionálne zaobchádzanie s pacientmi v levickej nemocnici sa stalo nedávno témou v spoločnosti. O príbehu onkologickej pacientky, ktorá po ťažkom zákroku skončila na chodbe nemocnice vás Glob.sk už informoval. Za zbytočnú smrť sa už zodpovedal aj primár oddelenia chirurgie, ktorého tento prípad stál miesto. Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to nestačilo a rozbehol celoplošné prešetrovanie zdravotnej starostlivosti poskytovanej v levickej nemocnici.

 

Celé dni ležala pani Eva v levickej nemocnici na chodbe, bez súkromia a adekvátnych podmienok, ktoré si jej zdravotný stav vyžadoval. Nedôstojné podmienky natoľko ovplyvnili rekonvalescenciu pacientky po operácii, až skonala. Fotografie z ,,ubytovania” pani Evy po operácii žalúdka obleteli Slovensko v priebehu pár hodín. Konkrétnym prípadom sa začal zaoberať aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorého netradičný postup zdravotného personálu zaujal natoľko, že rozbehol vyšetrovanie. Jeho závery však úrad ešte nezverejnil, nakoľko vyšetrovanie je v procese. ,,Zákon úradu nestanovuje lehotu na ukončenie dohľadov. Každý prípad je iný, osobitý a náročný na posúdenie, preto aj trvanie dohľadov je rôzne a nedá sa dopredu odhadnúť,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Muchová.

Syn zosnulej pacientky adresoval ministerstvu zdravotníctva otvorený list, v ktorom detailne popisoval neprofesionálne a zbytočne zdĺhavé ošetrenie jeho matky. Odpoveď od rezortu zdravotníctva nedostal. ,,Ministerka mi neodpísala. Dostal som len informácie. Volala mi hovorkyňa spoločnosti Agel, ktorá sa so mnou chcela stretnúť. Termín mi však nedali, pretože som pracovne odcestovaný. Navrhoval som im piatok, ale ešte mi nereagovali. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa mi ani neozval,” povedal pre Glob.sk syn zosnulej pacientky Ladislav. Ten tiež plánuje podniknúť právne kroky voči nemocnici v Leviciach, ktorú viní za smrť matky.

Napriek tomu, že vyšetrovanie ešte nie je na konci a jeho výsledky sú doposiaľ neznáme, kauza už má svoju prvú dohru. Nemocnica v Leviciach prepustila primára chirurgického oddelenia, na chodbe ktorého pani Eva ležala niekoľko dní. ,,Ukončenie pracovného pomeru s primárom chirurgického oddelenia nie je žiadnym tajomstvom, stalo sa tak z iniciatívy nemocnice na základe dohody minulý pondelok,” reagovala levická nemocnica na našu otázku, prečo bol prepustený primár oddelenia. Nemocnica bude čakať na závery šetrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a na ich základe vyvodí ďalšie dôsledky.

Ministerstvo zdravotníctva je napriek pochybeniam zo strany zdravotníckeho personálu levickej nemocnice presvedčené, že ,,legislatíva Slovenskej republiky týkajúca sa poskytovania zdravotnej starostlivosti je nastavená tak, aby v plnom rozsahu zabezpečovala kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.” 

Galéria
Primára chirurgie stála táto kauza miesto. Zdroj: Glob.sk
Nemocnica v Leviciach. Zdroj: Zoznam.sk
Pacientka po vážnej operácii žalúdka ležala niekoľko dní na chodbe. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next