Spoločnosť Koronavírus Domáce

Zdravotné poisťovne zaznamenali zvýšený záujem o e-recepty

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zdravotné poisťovne v posledných dňoch zaznamenali zvýšený záujem svojich poistencov o vystavenie elektronického receptu (e-receptu). Vyplýva to z vyjadrení štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) aj oboch súkromných zdravotných poisťovní (ZP) Dôvera a Union. Zároveň poukázali na to, že k dispozícii sú aj bezplatné aplikácie, prostredníctvom ktorých si Slováci môžu skontrolovať predpísané recepty.

 

“Všetky lekárne na Slovensku, ktoré vydávajú recepty, musia byť pripojené na eRecept. Pri výdaji lieku v lekárni sa stačí preukázať občianskym preukazom alebo aj preukazom poistenca. Lekárnik vie overiť poistenca na základe rodného čísla z občianskeho preukazu,” zhodli sa vo vyjadrení pre TASR zdravotné poisťovne.

Zdôrazňujú, že e-recept je rovnocenným ekvivalentom papierového predpisu a na jeho využívanie nie je potrebná žiadna registrácia. E-recept vystavuje cez svoj informačný systém výlučne ošetrujúci lekár, ktorého by mali poistenci kontaktovať telefonicky alebo e-mailom a dohodnúť sa s ním, kedy e-recept pošle do lekárne.

Hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová zdôraznila, že elektronický recept je účinným nástrojom na zvýšenie ochrany a bezpečnosti pacienta. “V súčasnosti, v období šíriaceho sa nového koronavírusu, jeho význam ešte narastá. Aj VšZP po odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR na obmedzenie osobných návštev v ambulanciách lekárov zaznamenala viacero žiadostí od svojich poistencov o vystavenie e-receptu,” informovala.

Poukázala na to, že k dispozícii je poistencom bezplatná mobilná aplikácia VšZP alebo ePobočka, kde si predpis liekov môžu jednoducho skontrolovať.

Aplikácia

PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský pre TASR taktiež potvrdil, že evidujú nárast e-receptov v porovnaní s minulým týždňom, a to asi o 14 percent. “Predpísané lieky si môže poistenec vybrať v lekárni pomocou aplikácie. Nájsť je tu tiež možné prehľad o užívaných liekoch a ich dávkovaní,” uviedol.

Tiež pripomenul, že ak poistenec potrebuje vyhľadať pohotovosť, lekáreň alebo pobočku ZP Dôvery, aplikácia mu ukáže vždy tú najbližšiu. V aplikácii taktiež možno nájsť aj všetky odberné miesta na darovanie krvi.

“Zaznamenali sme zvýšený záujem poskytovateľov, ktorí doteraz nevystavovali elektronickú preskripciu, v oblasti pripojenia sa do e-receptu. Evidujeme mierny nárast v elektronickej preskripcii, ktorý však nemusí byť nevyhnutne spôsobený situáciou okolo koronavírusu,” uviedol hovorca súkromnej ZP Union Matej Neumann.

Pripomenul, že aplikácia Union ZP ponúka prehľad všetkých predpísaných receptov vrátane tých, ktorým už vypršala platnosť alebo boli vyzdvihnuté. “V aplikácii je aj čiarový kód receptu, na základe ktorého si môže poistenec vyzdvihnúť predpísané recepty. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS,” dodal.