Domáce Top

Zdravotný personál si od nového roka polepší. Pozrite si, kto každý

BRATISLAVA – Po novom si polepšia nielen sestry. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská poskytla detailnejší popis kam a akým spôsobom poputujú financie z historicky najväčšieho rozpočtu, ktorý kedy rezort dostal. Učinila tak pod nátlakom odbornej a laickej verejnosti. 

V rámci rozpočtu na rok 2019 má rezort zdravotníctva vyrokované finančné prostriedky vo výške 5,2 miliárd eur, z ktorých približne 200 miliónov eur poputuje len na navýšenie miezd zdravotných pracovníkov. Na drobné to rozmenila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. ,, Čo sa týka ústavnej zdravotnej starostlivosti použitých bude 142 miliónov eur. Do ambulantnej zdravotnej starostlivosti poputuje 54 miliónov eur,” povedala Kalavská na brífingu.

Priemerný plat sestry je v roku 2018 bez príplatkov 738 eur, s príplatkami je to 1082 eur. Po novom zvýšení v roku 2019 by to malo byť 850 eur, s príplatkami 1245 eur. Podľa Kalavskej je súčasné zvýšenie miezd 10 percent pre každého.  Od 1. januára 2019 si tak zdravotná sestra môže na výplatnej páske nájsť viac o 85 eur124 eur viac. Čo sa týka sestier špecialistiek si od roku 2019 môžu prilepšiť od 101 do 147 eur.

Kalavská plánuje upraviť Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, v ktorom sú zakomponované mzdy zdravotníckych pracovníkov. ,,My otvoríme tento zákon a následne upravíme koeficienty tak, aby  ľudia mali svoje mzdy garantované zákonom,” sľubuje ministerka.

Zvyšovanie miezd sa týka viacerých profesií. Medzi ne napríklad patrí pôrodná asistentka, fyzioterapeut, verejný zdravotník, zdravotnícky laborant, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zdravotnícky záchranár, zubný technik, technik pre zdravotné pomôcky, farmaceutický laborant, masér, ortopedický technik, praktická sestra, zubný asistent, sanitár, logopéd, liečebný pedagóg či psychológ.  Všetci si tak prídu v čistom minimálne k 60 až 90 eurám.

OĽaNO je proti

Rozdielne vnímanie situácie ohľadom sľubovaného rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok má hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Člen poslaneckého klubu OĽaNO Marek Krajčí je voči rozpočtu, ktorý minulý týždeň predstavil minister financií Peter Kažimír spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou, skeptický.

Ako ,,dobré správy” pre zdravotníctvo tento rozpočet rozhodne nevníma a upozorňuje na to ako málo investuje Slovensko do rezortu.

Z grafov, ktorými hnutie OĽaNO disponuje vyplýva, že Slovensko dotuje rezort zdravotníctva menej ako Maďari alebo Česi. ,,Naše zdravotníctvo nie je bezplatné. Každé piate euro, ktoré investujeme do zdravotníctva investujeme z vlastného vrecka,” vysvetľuje Kajčí.

Chybu vidí v nastavení politického systému. ,,Pokiaľ je naša politika nastavená tak že nemáme funkčný inštitút pripoistenia a Smer – SD škrtí poplatkovú politiku v zdravotníctve, tak samozrejme je veľmi dôležité, aby do zdravotníctva prichádzalo viac zdrojov v podobe odvodov a príspevkov za poistencov štátu, ktoré hradí štát,” povedal Krajčí.

Podľa Krajčího máme najneefektívnejšie zdravotníctvo spomedzi krajín OECD. Ďalej sa domnieva, že pokiaľ by bolo zdravotníctvo nastavené efektívne dožili by sme sa v priemere o šesť a pol roka viac.

Galéria
39 návrhov podal poslanec Marek Krajčí (OĽaNO). Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Naše zdravotníctvo nie je bezplatné. Každé piate euro, ktoré investujeme do zdravotníctva investujeme z vlastného vrecka, tvrdí Krajčí. Zdroj: FB Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: SITA / Diana Černáková
Zvyšovanie miezd sa týka viacerých profesii. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next