Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Zdravotný stav im nedovoľuje opustiť brány nemocnice. Takto trávia Vianoce malí pacienti

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Nie každý si môže najkrajšie sviatky v roku vychutnať so svojou rodinou pri štedrovečernom stole. Výnimkou nie sú, bohužiaľ, ani deti, ktorým zdravotný stav nedovoľuje opustiť brány nemocnice ani počas Vianoc. Síce sa im personál snaží toto obdobie spríjemniť najviac ako to len ide, pandémia im to ale neuľahčuje. Redakcia Glob.sk sa preto pozrela za múry nemocnice na to, ako pacienti trávia Vianoce v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH), keď im vírus klope na okno.

 

 

Napriek tomu, že sa nemocnice považujú za sterilné prostredie, nechcú nechať nič na náhodu a kvôli šíriacemu sa koronavírusu obmedzili alebo úplne zrušili návštevné hodiny. Inak tomu nebolo ani v Národnom ústave detských chorôb, kde ani počas Vianoc nemôže rodina navštíviť svoje choré deti. ,,Umožňujeme však rodičom hospitalizovaných pacientov počas hospitalizácie sprevádzať svoje dieťa,” objasnila pre Glob.sk hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Prísne režimové opatrenia mal NÚDCH už aj počas leta. Z obavy zavlečenia ochorenia COVID-19 do detského kolektívu dovolila nemocnica sprievod len jedného rodiča alebo zákonného zástupcu. Pri ambulantnej návšteve lekára ďalej zaviedli bezplatné pretestovanie detí a ich sprievodu priamo v priestoroch nemocnice.

 

Návštevy v NÚDCH nie sú kvôli koronavírusu povolené. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Vyzdobená nemocnica

Okrem prísnych režimových opatrení sa na nemocničných chodbách môžete zapozerať do vianočnej výzdoby, ktorú pripravili deti spolu s rodičmi a učiteľkami. Dlhý čas si krátia výrobou vianočných darčekov ako sú mydielka či svietniky, maľujú tiež tašky, šatky a mnohé iné veci, ktoré si so sebou zoberú po ukončení liečby. Inak chladné chodby v čase adventu skrášľujú aj živé stromčeky, ktoré si deti opäť vyzdobili vlastnoručnými výrobkami. Pre malých pacientov nemocnica pripravila aj prekvapenie. ,,Každý rok pripravujeme pre hospitalizované deti darčeky a rovnako to bolo aj počas Mikuláša a bude aj počas Vianoc. Každé dieťa si nájde pod vianočným stromčekom darček,” povedala hovorkyňa Kamenická. Po minulé roky muselo v nemocnici zostať 80 až 100 detí. Ak im to umožňuje zdravotný stav, lekári sa snažia prepustiť malých pacientov do domácej liečby.

 

Deti zamestnávajú vianočné aktivity. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sviatočná večera

Štedrovečerná večera v nemocnici je podobná tej v domácom prostredí. Pacienti a personál si  pochutnávajú na zemiakovom šaláte, vyprážanom rybom filé, oblátkach, mede, ovocí a džúse. Na stole nechýba ani kapustnica. A pre deti, ktorým zdravotný stav nedovoľuje konzumovať všetky tieto pochutiny, je pripravená alternatíva. ,,Pri prísnejších diétach podávame pečené rybie filé, zemiakovú kašu s maslom.  Špecifické diéty podávame podľa stanoveného rozpisu povolených druhov potravín a denne ich pripravujeme niekoľko desiatok pre pacientov, ktorí ich majú zo zdravotných dôvodov indikované,” vysvetlila hovorkyňa NÚDCH.

 

Nemocničná štedrovečerná večera sa v mnohom neodlišuje od tej domácej. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Tentokrát bez programu

Počas Vianoc nechýbal v minulosti ani vianočný program, ktorý vytváral personál nemocnice pre malých pacientov. Tento rok to však situácia nedovoľuje. ,,Napriek tomu vianočná atmosféra sa nedá prehliadnuť a  aj z tohto miesta ďakujeme všetkým za darčeky, vianočné stromčeky a každú pomoc, vďaka ktorej sú Vianoce v nemocnici príjemnejšie,” uzavrela hovorkyňa.

Mohlo by vás zaujímať: