Domáce Spoločnosť

Zdravotný stav ľudí na ulici sa za posledné desaťročie výrazne zhoršil. Pomôcť viete aj vy

bezdomovec
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Zdravotný stav ľudí na ulici sa za posledné desaťročie výrazne zhoršil. Pre agentúru SITA to uviedla Zuzana Kuľhová z neziskovej organizácie Depaul Slovensko. Ako dodala, hoci neexistujú relevantné štatistiky o počte ľudí bez domova, organizácia odhaduje, že ich počet rastie. V zime Depaul podniká rôzne kroky, vďaka ktorým sa snaží ľuďom bez domova čo najviac pomôcť.

 

„V každom z našich šiestich zariadení, v ktorých pomáhame, pociťujeme istý tlak zimy. Cítiť to už len v počte ľudí, ktorí vyhľadávajú naše služby. Častejšie navštevujú denné centrum sv. Alžbety pre zdravotnú pomoc, alebo to vidíme v takmer dvojnásobnom počte ľudí, ktorí žiadajú o prijatie do Útulku sv. Luzjy de Marillac pre ťažko chorých,” priblížila Kuľhová.

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul je otvorená každý deň v roku pre ľudí v núdzi, i pod vplyvom alkoholu či drog. Okrem nocľahu ponúka teplú večeru, čaj, raňajky, ale aj možnosť sociálneho poradenstva a základného ošetrenia. „Taktiež ľuďom v núdzi otvárame aj čakáreň, v ktorej sa pred samotným otvorením nocľahárne môžu skryť pred zimou a zlým počasím. V týchto dňoch navštevuje nocľaháreň približne 180 ľudí v núdzi. Pripravujeme sa však na to, že ak začne mrznúť, počet prekročí 200,“ podotkla. Dodala, že v rámci terénnej práce spolupracujú s bratislavskými mestskými časťami Karlova Ves, Dúbravka a Ružinov. „Aby terénni a sociálni pracovníci pomohli ľuďom bez strechy nad hlavou prežiť zimu, zameriavajú sa na rozvoz dreva, teplých prikrývok, oblečenia a potravín. Dbajú však aj na častejšie kontroly ich zdravotného stavu,“ dodala.

Zdravotná starostlivosť je problém

Depaul Slovensko už viackrát reagoval na to, že štát nerieši situáciu chorých ľudí bez domova. „Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je, bohužiaľ, stále vážnym problémom. Najmä v období zimy, keď je riziko zhoršenia zdravotného stavu akútnejšie. Napriek veľkej snahe Depaulu a ďalších neziskových organizácií ministerstvo zdravotníctva nereflektovalo navrhované zmeny v zlepšení dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova a neveríme, že sa tak stane do konca tohto volebného obdobia,“ podotkla Kuľhová. Dodala, že po voľbách chcú túto tému s novým vedením ministerstva zdravotníctva otvoriť.

Kampaň Adoptuj si posteľ, ktorú minulý rok organizácia spustila, sa podľa Kuľhovej veľmi osvedčila. „Vďaka mnohým ‘adoptívnym rodičom’, ktorí sa do kampane zapojili, sme mohli o nejaký ten kus zlepšiť našu pomoc, a to najmä počas zimných mesiacov,“ povedala. Zároveň vyzvala ľudí, aby neboli voči ľuďom na ulici ľahostajní, aby priložili ruku k dielu v rámci dobrovoľníckej činnosti. Takisto zdôraznila, že každý finančný dar im uľahčí robiť prácu o kus jednoduchšie a efektívnejšie. „Za 5 eur mesačne nám pomôžete prispieť na raňajky, za 15 eur na nákup zdravotníckeho materiálu či hygienických pomôcok,“ vyzvala.