Regióny Sobrance

Zelená hranica na východe Slovenska je stále horúca. Chytili ďalších nelegálnych migrantov

Zdroj : FB / Polícia Slovenskej republiky

Sobrance – Hraniční policajti v závere uplynulého týždňa zadržali pri slovensko-ukrajinskej hranici siedmich nelegálnych migrantov. Kým dvaja Moldavci prejavili úmysel požiadať o azyl na Slovensku, troch Alžírčanov a dvoch Uzbekov polícia vyhostila. Informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická.

 

Dvoch štátnych príslušníkov Moldavska zaznamenali kamery monitorujúce vonkajšiu hranicu s Ukrajinou v piatok 30. júla v dopoludňajších hodinách. Hraniční policajti ich následne kontrolovali v katastrálnom území obce Ubľa v okrese Snina. Keďže cudzinci pri sebe nemali doklady, policajti ich s cieľom zistenia totožnosti predviedli na oddelenie. “Cudzinci boli vypočutí v prítomnosti tlmočníka a počas vypočúvania prejavili úmysel požiadať o azyl na území Slovenskej republiky,” doplnila Kopernická s tým, že 31. júla si Moldavcov na ďalšie konanie prevzali pracovníci oddelenia azylu v Humennom. Troch štátnych príslušníkov Alžírska, takisto bez cestovných dokladov, kontrolovali policajti hraničnej kontroly v lesnom poraste v katastrálnom území obce Petrovce v okrese Sobrance v piatok vo večerných hodinách.

Ani Uzbeci, ktorých hraničiari kontrolovali v katastrálnom území obce Kalná Roztoka v okrese Snina v nedeľu 1. augusta, pri sebe nemali doklady, preto ich rovnako ako Alžírčanov predviedli na oddelenie. “Policajti vydali cudzincom rozhodnutie o administratívnom vyhostení s uložením zákazu vstupu na územie SR a ostatných členských štátov EÚ na dobu troch rokov. Zároveň im vydali rozhodnutie o zaistení na účel vrátenia podľa medzinárodnej zmluvy,” uzavrela Kopernická s tým, že v zmysle Dohody medzi Európskym spoločenstvom a vládou Ukrajiny o readmisii osôb odovzdali hraničiari v utorok (3. 8.) všetkých piatich cudzincov príslušníkom Štátnej pohraničnej služby Ukrajiny.