Politika Zahraničné

Zelenskyj dal Rusku rok na dosiahnutie mieru v Donbase

Volodymyr Zelenskyj - Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal Rusku ročné ultimátum na to, aby dosiahlo mier v Donbase. Ukrajinský líder to vyhlásil v rozhovore pre denník The Guardian. V sobotu o tom informovala agentúra DPA.

“Vláda môže na dosiahnutie celej dohody vyhradiť jeden rok. Potom by mala byť už implementovaná. Venovať tomu viac času je zakázané,” vyhlásil ukrajinský líder s tým, že sa potom chce zamerať na riešenie domácich problémov.

Zelenskyj bez bližšieho vysvetlenia dodal, že ak sa rokovania predĺžia, bude nutné “zmeniť ich formát a zvoliť novú stratégiu”, pričom konečný termín pre uzavretie dohody je do 9. decembra tohto roka, teda v deň výročia minuloročného summitu normandskej štvorky v Paríži.

Ukrajinský líder vkladá podľa svojich slov nádeje do najbližšieho summitu normandskej štvorky, ktorý by sa mal konať v apríli tohto roku. Ako zdôraznil, s ruským prezidentom Vladimirom Putinom si už v tejto súvislosti niekoľkokrát volali. “Myslím, že mi načúval. Mal som ten pocit. Dúfam, že sa nemýlim,” dodal.

Lídri krajín tzv. normandskej štvorky (Ukrajina, Rusko, Francúzsko, Nemecko) 9. decembra 2019 na summite v Paríži podporili dohodu o novej delimitácii kontrolných stanovíšť tak, aby odrážala predovšetkým humanitárne potreby miestneho obyvateľstva. Predmetná dohoda bola dosiahnutá v rámci tzv. trilaterálnej kontaktnej skupiny, ktorá sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).