Politika Zahraničné

Zelenskyj je pripravený na stretnutie s Putinom, oznámil minister zahraničia

Zelenskyj je pripravený na stretnutie s Putinom, oznámil minister zahraničia. Zdroj: archív

KYJEV/MOSKVA – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko.

 

“Hovoril s ním telefonicky trikrát. Som si istý, že si je dobre vedomý toho, čo sa dá urobiť a ako,” povedal Prystajko, ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa nej Prystajko nepovedal, či má na mysli bilaterálnu schôdzku alebo stretnutie v normandskom formáte, čo je diplomatické zoskupenie predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka.

Podľa agentúry AFP je hlavnou podmienkou prvej schôdzky medzi Zelenským a Putinom odsun vojakov a zbraní zo styčnej línie s proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

Prystajko ešte skôr oznámil, že ukrajinská armáda začala v utorok s odsunom svojich jednotiek a zbraní zo styčnej línie s proruskými separatistami v oblasti obce Zolote v Luhanskej oblasti.

Vedenie samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) potvrdilo, že takisto začalo s odsunom.

Tento krok potvrdila aj Špeciálna pozorovateľská misia (SMM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Zelenskyj sa od svojho májového nástupu k moci snaží oživiť mierový proces s cieľom ukončiť päť rokov trvajúci konflikt v Donbase, ktorý si vyžiadal približne 13.000 ľudských životov.

Toto úsilie sa však zastavilo, pretože Kyjev a separatisti opakovane nedokázali stiahnuť svoje jednotky z frontovej línie.

Zelenského mierový plán – vrátane stiahnutia vojakov – je však terčom kritiky, a to najmä zo strany vojnových veteránov a nacionalistov.

Rôzne nacionalistické organizácie dokonca nasadili do obce Zolote svoje vlastné jednotky v snahe zabrániť ústupu ukrajinských jednotiek.