Politika Zahraničné

Zelenskyj označil vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom za veľmi zložité

Zelenskyj označil vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom za veľmi zložité. Zdroj: TASR/AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v utorok vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom za veľmi zložité. Informovala o tom agentúra TASS.

 

“S Ruskom sme začali dialóg,” povedal Zelenskyj a spresnil, že rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou sa začnú na decembrovom parížskom summite v tzv. normandskom formáte.

Ruský prezident Vladimir Putin a Zelenskyj sa 9. decembra v Paríži stretnú s lídrami Francúzska a Nemecka. Schôdzka je zameraná na riešenie konfliktu na východe Ukrajiny. K bilaterálnemu stretnutiu Putina a Zelenského však v Paríži zrejme nedôjde.

Zelenskyj takisto pripomenul svoj pondelkový telefonický rozhovor s ruským prezidentom, s ktorým hovoril aj o potrebe dohodnúť sa na podpísaní novej dlhodobej dohody o dodávkach plynu. Zelenskyj to označil za prioritu a nevyhnutnosť v súvislosti s energetickou bezpečnosťou celej Európy.

Rusko, Ukrajina a Európska únia vedú rokovania s cieľom zaistiť pokračovanie dodávok ruského zemného plynu európskym zákazníkom plynovodmi vedúcimi cez Ukrajinu. Spor v roku 2009 viedol k nedostatku plynu v mnohých európskych krajinách uprostred zimy.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov vtedy po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.