Ostatné Zahraničné Top

Zeman a Sobotka sa nezhodli: Migračnú krízu vidia rozdielne

PRAHA – Český premiér Bohuslav Sobotka prehliada podľa názoru prezidenta ČR Miloša Zemana reálne nebezpečenstvo, ktoré prináša vlna utečencov, a ohrozuje tak bezpečnosť Česka. Najvyšší český predstaviteľ to uviedol v rozhovore pre denník Mladá fronta Dnes. Sobotka na skoršie prezidentovo vyjadrenie, že je naivné sa domnievať, že neexistuje súvislosť medzi vlnou migrantov a terorizmom, uviedol, že nebezpečenstvo nepredstavujú utečenci, ktorým je treba pomôcť, ale teroristi.

Práve tento postoj však Zeman považuje za nebezpečný pre ČR. Sobotka prispieva k tomu podľa prezidenta svojou váhavosťou, nerozhodnosťou a radom ďalších zdanlivo zmierlivých a zdanlivo humanistických gest, ktoré – ako sa domnieva Miloš Zeman – nedoceňujú reálne nebezpečenstvo. Prezident totiž v rozpore s názorom premiéra považuje utečeneckú krízu za organizovanú inváziu. Islamský štát dodáva do vlny migrantov džihádistov, čo potvrdila aj spoluúčasť takýchto osôb na terore v Paríži z 13. novembra, vyplynulo zo Zemanových slov.

Sobotka však poukázal na fakt, že jeho vláda bezpečnostnú situáciu v krajine intenzívne monitoruje a vďaka kontaktom so spravodajskými službami má všetko pod kontrolou. Prezident navyše na nedávnom rokovaní predsedníctva českej Bezpečnostnej rady bezpečnostné opatrenia nekritizoval. Obe strany však zdôraznili, že rešpektujú tú druhú, zvolenú v demokratických slobodných voľbách, a majú záujem, aby sa dialóg medzi prezidentom a vládou ČR neprerušil ani nenarušil. Premiéra Sobotku v jeho názoroch podporujú nielen koaliční partneri, ale aj väčšina českej opozície.