Politika Zahraničné

Zeman by za prezidenta volil Babiša, keby kandidoval

Zeman by za prezidenta volil Babiša, keby kandidoval. Zdroj: TASR/AP

PRAHA – Ak by sa Andrej Babiš rozhodol kandidovať za prezidenta Českej republiky, dostal by hlas súčasnej hlavy štátu Miloša Zemana. Ten to vyhlásil v nedeľu v rozhovore pre českú súkromnú rozhlasovú stanicu Frekvence 1. Premiér Babiš sa však odmieta uchádzať o Hrad, uviedol spravodajský portál Novinky.cz.

 

Zeman na otázku, či by vo voľbách podporil terajšieho premiéra, odpovedal: “Áno, určite, ale on zatiaľ odmieta kandidovať.”

Zemanovi vyprší mandát v roku 2023. Prezidentský úrad zastáva už druhé funkčné obdobie, preto nemôže znova kandidovať. Českí občania vyberajú prezidenta v priamej voľbe.

Vo štvrtok 3. októbra v TV Barrandov Zeman povedal, že vhodnými kandidátmi na Hrad by boli ekonóm Vladimír Dlouhý alebo šéf odborov v ČR Josef Středula. Dlouhý by bol dobrým kandidátom pravice a Středula dobrým kandidátom ľavice, dodal v televízii Zeman.

V predchádzajúcich priamych voľbách Zeman porazil v druhom kole bývalého predsedu Akadémie vied a súčasného senátora Jiřího Drahoša, pripomenul portál Novinky.cz.