Politika Domáce Top

Zeman tlačil na Slovensko kvôli Českému domu. Zrejme z neho ale nič nebude

Andrej Kiska a Miloš Zeman. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Český dom v Bratislave tak skoro stáť nebude. Zatiaľ, čo Slováci sa miestu na oficiálne prezentovanie našej krajiny v Prahe tešia už päť rokov, na Slovensku Česi podobnú možnosť nemajú. Pred rokom to pritom vyzeralo tak, že jeho zriadenie je len otázkou času. Nahlas sa už dokonca hovorilo o konkrétnych priestoroch a český prezident Miloš Zeman sa tešil, ako ho bude so svojim slovenským náprotivkom Andrejom Kiskom slávnostne otvárať. Dnes už je však jasné, že nič také sa neudeje.

 

To, že pre Zemana je existencia Českého domu v Bratislave dôležitá, deklaroval opakovane. Apel na to, aby sa projekt konečne zrealizoval, si z jeho úst niekoľkokrát vypočul aj Andrej Kiska. Pri otázkach na zriadenie domu, ktorý si predstavoval ako krčmičku s českým pivom podľa vlastných slov počúva iba samé výhovorky. Celú záležitosť pritom označoval za jediný problém, ktorý medzi krajinami rieši.

Deväť miliónov

Tému opäť otvoril aj pri minuloročnej návšteve Vysokých Tatier, keď Kiskovi pripomenul, že Čechov a Slovákov rozdeľuje deväť miliónov českých korún. Práve takou sumou totiž Česi prispeli na zriadenie Slovenského domu v Prahe. „My sme dali deväť miliónov a ja som otváral slovenský dom v Prahe, teraz je na rade Andrej. Ja som sa rozhodol riešiť tento posledný česko-slovenský problém, ktorým je neexistencia českého domu v Bratislave a venovať tomu, ak bude nutné, celých päť rokov svojho funkčného obdobia,“ vyhlásil vlani v apríli Zeman. Otvárať ho chcel ešte s Kiskom.

V tom čase sa mali veci aj skutočne pohnúť. Sám Zeman tvrdil, že už existujú aj konkrétne priestory, kde má byť Český dom zriadený. Ísť malo o trojpodlažnú budovu v centre Bratislavy. Tieto slová potvrdil aj Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí, ktoré projekt koordinovalo. Upovedomený o tom mal byť nielen Zeman, ale aj rezorty diplomacie oboch krajín. Základný kameň chceli položiť ešte v roku 2018. Pásku následne plánovali strihať už koncom tohto roka.

Miloš Zeman o Českom dome v Bratislave hovorí dlhodobo. Zdroj: SITA / Radoslav Maťaš

Na ťahu sú Česi

To, či je na českej strane o takýto krok stále záujem, je však nateraz otázne. Podľa Vladimíra Skalského musí prísť jasné rozhodnutie Českej republiky a prípadne explicitné oslovenie smerom k ich aktivitám. On sám už však za projekt nevystupuje.

To, že sa teraz čaká na rozhodnutie z Česka, potvrdila aj ich ambasáda. „V súčasnej dobe sa zvažuje niekoľko variantov zámeru zriadenia Českého domu v Bratislave, ktoré musia byť prerokované na príslušných úrovniach,“ uviedli.  Keďže však ešte nebolo rozhodnuté o výbere objektu, nedá sa podľa nich zatiaľ konkrétne povedať, koľko bude projekt stáť, ani prípadný dátum otvorenia domu. „V prípade, že bude všetkými stranami zámer schválený a vybraný konkrétny objekt, bude možné predpokladať dátum otvorenia inštitúcie,“ uviedla česká ambasáda.

Naše úrady budú vo veci oslovené až potom, ako si zriadenie Českého domu v Bratislave prerokujú Česi doma. Na príprave má úzko spolupracovať české ministerstvo zahraničia a tamojšia prezidentská kancelária. Český hrad a ani rezort diplomacie však na naše otázky neodpovedali.

Priestory, v ktorých sa náchadza Slovenský dom v Prahe. Zdroj: FB Slovenský dom v Prahe

Slováci sú na revanš pripravení

Slovensko v tom, aby sa českým susedom oplatilo za príspevok na Slovenský dom v Prahe, problém nevidí. Sumu zhruba 9,6 milióna v minulosti prisľúbil Zemanovi aj náš prezident Andrej Kiska. “Aj napriek tomu, že sme menšia ekonomika, tie peniaze určite nájdeme a tešíme sa na to, že Český dom v Bratislave vznikne,“ povedal vlani.

Problém v tom nevidí ani náš rezort diplomacie. „Slovenskí ústavní činitelia v rokovaniach s českou stranou pravidelne potvrdzujú pripravenosť recipročne (aj finančne) podporiť projekt Českého domu tak, ako to urobila česká strana v prípade Slovenského domu v Prahe,“ uviedli. Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii, sa však čaká na to, že Česi predstavia konkrétnu predstavu projektu a objektu. „V nadväznosti na to budú riešené aj ďalšie otázky, na ktoré sa pýtate,“ tvrdí ministerstvo zahraničných vecí.

Slováci majú svoj dom už päť rokov

Na rozdiel od Čechov, Slováci svoj dom v hlavnom meste krajiny, s ktorou v minulosti tvorili jeden štát, majú. Slovenský dom v Prahe bol zriadený v roku 2014 Slovensko-českým klubom. V priestoroch sa organizujú koncerty, prednášky, diskusie, vernisáže či divadelné podujatia. Na jeho zakúpení i rekonštrukcii sa vtedy podieľali spoločne Česko aj Slovensko na základe dohody prezidentov. Za jeho vznikom stálo občianske združenie Slovensko-český klub. Dotáciu dostali vtedy od českého rezortu kultúry a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý spadá pod náš rezort diplomacie. Podľa medializovaných informácií mala každá zo strán prispieť sumou približne 330- tisíc eur. Česi teraz očakávajú, že im peniaze, ktoré do projektu dali, oplatíme rovnakou kartou. Zatiaľ sa však k tomu neschyľuje.