Politika Zahraničné

Zeman zvažuje, že pre ruské výroky o auguste 1968 zruší návštevu Moskvy

Miloš Zeman - Zdroj: TASR/AP/Darko Vojinovic

PRAHA – Český prezident Miloš Zeman zvažuje, že zruší návštevu Moskvy, kde sa má v máji 2020 zúčastniť na oslavách 75. výročia konca druhej svetovej vojny. Zemanovi prekáža ruská kritika nedávneho rozhodnutia ČR zaviesť deň pamiatky obetí invázie z augusta 1968. Informoval o tom v piatok spravodajský server Novinky.cz.

Senát Parlamentu ČR 4. decembra rozhodol, že do zoznamu významných dní krajiny bude zaradený 21. august ako Deň pamiatky obetí invázie vojsk Varšavskej zmluvy z roku 1968 a následnej okupácie vtedajšieho Československa. Zeman príslušnú novelu zákona podpísal v polovici decembra.

Absolútna drzosť

Ruský rezort diplomacie sa voči tomuto kroku ostro ohradil, pričom obvinil Prahu z účelových a politicky motivovaných snáh o otváranie minulosti a z porušenia ustanovení česko-ruskej zmluvy o priateľstve a spolupráci. “Je to absolútna drzosť,” komentoval výroky ruského ministerstva Miloš Zeman v rozhovore pre server Parlamentní listy, zverejnenom v piatok.

Ďalej pokračoval: “Pred časom som prijal pozvanie (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina na oslavu 75. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne a teraz premýšľam o tom, že tam vôbec nepôjdem, alebo – čo asi urobím skôr – že tam pôjdem a poviem Rusom: ‘Čo keby ste obrátili list?’,” povedal český prezident.

Miloš Zeman – Zdroj: TASR/Martin Baumann

Proti ruským výrokom týkajúcim sa dňa pamiatky obetí invázie sa už predtým ohradili aj český premiér Andrej Babiš a šéf diplomacie Tomáš Petříček, ktorí v tejto súvislosti hovorili o zasahovaní do vnútorných záležitostí ČR.  Český Ústav pre štúdium totalitných režimov spočítal, že do konca roku 1968 si okupácia vtedajšej ČSSR vojskami piatich krajín Varšavskej zmluvy vyžiadala 197 mŕtvych a približne 500 ťažko zranených.