Zahraničné Spoločnosť

Zemetrasenie v Albánsku si vyžiadalo najmenej 14 mŕtvych a stovky zranených

Zemetrasenie v Albánsku si vyžiadalo najmenej dvoch mŕtvych a desiatky zranených. Zdroj: SITA/AP

TIRANA –  Na najmenej 14 mŕtvych a vyše 600 zranených sa zvýšil počet obetí silného zemetrasenia s magnitúdou 6,4, ktoré v utorok nadránom zasiahlo husto obývanú oblasť na pobreží Albánska. S odvolaním sa na vyjadrenie albánskeho ministerstva obrany i ministerstva zdravotníctva a správy miestnych médií o tom informovala agentúra AP.

 

Hovorca albánskej vlády Endri Fuga na Twitteri napísal, že záchranné tímy prehľadávajú trosky zrútených budov. “Silné zemetrasenie malo vážne dôsledky a bohužiaľ aj straty na životoch,” povedal premiér Edi Rama. Na Twitteri dodal, že úrady “intenzívne pracujú na tom, aby zachránili životy” v mestách Drač a Thumanë, ktoré zemetrasenie pocítili najsilnejšie.

Americká geologická služba USGS uviedla, že Albánsko zasiahlo o 03.57 h SEČ zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany. Miesto vzniku sa nachádzalo približne 20 km pod zemským povrchom. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov vrátane troch s magnitúdami 5,1 až 5,4.

Otrasy cítili aj v okolí metropoly Tirana, kde mnohí obyvatelia v panike vybiehali do ulíc a zostali vonku aj hodinu.

Sústrasť už Albánsku prejavili okolité krajiny aj Európska únia, ktoré krajine zároveň ponúkli pomoc. Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová zároveň oznámila, že koordinačné centrum EÚ na riešenie mimoriadnych situácií je v “nepretržitom kontakte” s albánskymi úradmi.

Albánsky premiér Edi Rama informoval, že Nemecko, Kosovo, Srsbsko, Taliansko, Bulharsko aj Grécko už ponúkli, že do Albánska vyšlú záchranné tímy. Miestne médiá informovali, že utorňajšie zemetrasenie bolo najsilnejším, aké krajinu zasiahlo za ostatné tri desaťročia.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,4 zasiahlo približne o 10.00 h SEČ aj juhozápad Bosny a Hercegoviny. Citeľné bolo pri hraniciach s Chorvátskom. Z oblasti dosiaľ hlásili len menšie škody, no nie obete. Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) zároveň informovalo, že medzi polnocou a 11.00 h SEČ bolo na území Albánska zaznamenaných 20 otrasov, v Jadranskom mori 16 a v Bosne dva otrasy.

Menšie škody hlásili v Čiernej Hore a na juhozápade Bosny. Otrasy boli citeľné pozdĺž Jadranského mora, a to v balkánskych krajinách i v Taliansku.

Krajiny EÚ vyslali do Albánska viaceré záchranné tímy

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že po zemetrasení v sile 6,4 stupňa a troch následných otrasoch, ktoré v noci na utorok postihli Albánsko, bol na žiadosť albánskych orgánov aktivovaný mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Podľa dostupných údajov si otrasy v husto obývanej oblasti na pobreží Albánska vyžiadali najmenej 14 mŕtvych a vyše 600 zranených.

Komisia spresnila, že Európska únia už stihla zmobilizovať tri pátracie a záchranné tímy, ktoré nasadia v Albánsku na pomoc domácim orgánom.

“Pátracie a záchranné tímy z Talianska, Grécka a Rumunska sú už na ceste. Chcel by som sa tiež poďakovať Maďarsku, Nemecku, Chorvátsku, Francúzsku, Estónsku, Českej republike a Turecku za ich ponuky pomoci prostredníctvom európskeho mechanizmu civilnej ochrany,” uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis, ktorý o poskytovanej pomoci telefonicky hovoril aj s albánskym prezidentom Ilirom Metom.

Komisia zároveň potvrdila, že ponúkla albánskej strane služby družicového systému Európskej únie Copernicus, ktorý poskytuje satelitné snímky z postihnutých zón v reálnom čase, čo je pre záchranné tímy veľká pomoc.

Okrem toho Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie (ERCC), ktoré funguje bez prestávok, je v priamom kontakte s albánskymi orgánmi a monitoruje vývoj situácie.

V prípade potreby má EÚ k dispozícii ďalšie prostriedky a mechanizmy pomoci. Únia medzičasom vyslala do Albánska svoj tím civilnej ochrany, ktorý bude albánskym orgánom pomáhať pri koordinácii reakcie na zemetrasenie a pri posudzovaní vzniknutých škôd.