Zahraničné Politika Top

Žena, ktorá uštedrila Johnsonovi zaucho. Sudkyňa sa britskej vlády nebojí

Predsedníčka Najvyššieho súdu Brenda Haleyová. Zdroj: Supreme Court/Twitter

LONDÝN – Žena, na ktorú upieralo zrak celé Spojené kráľovstvo. Predsedníčka Najvyššieho súdu Brenda Haleyová (74) v utorok v mene 11-členného senátu vyriekla ortieľ nad Borisom Johnsonom. Verdikt znel jasne. Britský premiér porušil zákon, keď krátko pred historickým rozhodnutím o brexite poslal britský parlament na nútenú päťtýždňovú dovolenku. Kto je tá žena, ktorá sa nebála postaviť vláde?

 

“Vieme, že prípad musíme vyriešiť čo najskôr,” povedala Haleyová po trojdňovom súdnom konaní, v ktorom ako žalobca proti Johnsonovi vystupoval aj expremiér John Major. Žalobu podala aktivistka Gina Millerová a 78 poslancov.

Dnes už vieme, že Haleyová rozhodla o nezákonnosti odstavenia britského parlamentu a že predseda Dolnej snemovne John Bercow zvolal jeho opätovné zasadnutie na dnes dopoludnia.

Kto je Brenda Haleyová?

Kto je žena, ktorá mala v rukách rozhodnutie nad politickou budúcnosťou Borisa Johnsona? Pochádza z Yorkshiru (severné Anglicko) z rodiny učiteľov s tromi dcérami. Navštevovala verejné školy, čo v Británii, ktorá si zakladá na spoločenských triedach, robí jej kariéru ešte udivujúcejšou.

Po strmej kariére právničky – prevažne vedeckej, so zameraním na rodinné právo – bola v roku 2004 povolaná do britskej Hornej snemovne (Snemovňa lordov). Medzi rokmi 2013-2017 pôsobila ako podpredsedníčka súdu, odvtedy je aj predsedníčkou Najvyššieho súdu (Supreme Court).

Britský premiér Boris Johnson podľa Najvyššieho súdu porušil zákon. Zdroj: TASR/AP

Haleyová je matkou jednej dcéry a má aj dve vnúčatá. Jej záujmom je rovnosť medzi pohlaviami. Sama sa označuje za “mäkkú feministku”. V rozhovore pre The Guardian v roku 2010 nastolila napríklad otázku, ako zosúladiť právo na rovnosť u nábožensky založených ľudí, ktorí odmietajú určité sexuálne praktiky, s tými, ktorí sa zasadzujú z slobodu tieto praktiky využívať.

Najvyšší súd už raz zohral dôležitú úlohu v spore o brexit a vyvolal hnev zástancov tvrdej línie. Začiatkom roku 2017 rozhodol, že vystúpenie z Európskej únie (EÚ) musí odsúhlasiť parlament. K podobnému záveru vtedy prišli aj sudcovia prvostupňového súdu, za čo ich Daily Mail označil za nepriateľov ľudu, čo vyvolalo mediálny škandál.

John Bercow zvolal opätovné zasadnutie parlamentu na stredu. Zdroj: SITA/AP

Haleyová sa nevyhýba sporom s vládou

Sudkyňa Haleyová sa vo vzťahu k vláde nevyhýba žiadnym sporom. Tak sa napríklad pustila do boja s ministerstvom pravodlivosti, pretože emailová korešpondencia súdu bežala cez zabezpečený server, ku ktorému mala prístup vláda.

Ale ani v súkromí sa s ňou neradno zahrávať. V jednom príbehu porozprávala, ako ju vnúčatá navštívili na Najvyššom súde a v tamojšej kaviarni im nedali fľaškovú vodu. Dôvod? Ministerstvo sa domnievalo, že voda z vodovodu je dosť dobrá. Stará mama Brenda bola iného názoru a osobne sa zasadila, aby kaviareň rozšírila ponuku nápojov.

Teraz však Brenda Haleyová rozhodovala o omnoho dôležitejšej veci. Jej verdikt môže ovplyvniť osud celej krajiny možno aj na desaťročia. Pretože výsledok mocenského boja medzi parlamentom a vládou určí smer brexitu.

A podľa svojich vyjadrení sa v tejto pozícii necítila úplne dobre. Ešte pred rozhodnutím opatrne poznamenala: “V tomto prípade nejde o to, kedy a za akých podmienok opustí Spojené kráľovstvo Európsku úniu.”

Obrázok bol vytvorený z videa, pri ktorom sudkyňa Brenda Haleyová čítala rozsudok. Zdroj: SITA/(Supreme Court via AP)