Zhodli sa iba na tom, že sú blízko k zhode. Vláda stále nepovedala, čo chce robiť

BRATISLAVA – Počas piatich dní sa vláda stretla trikrát. Ani to však nestačilo na to, aby sa vyjasnila situácia ohľadom plošného testovania. Keď sa o ňom začalo prvýkrát nahlas pred niekoľkými dňami hovoriť, vyzeralo to tak, že aj s ohľadom na katastrofické čísla nakazených a hospitalizovaných pacientov sa bude vláda snažiť prísť s riešením čo najskôr. Realita je však taká, že rokovať sa bude musieť ešte aj v sobotu popoludní.

 

Matovič ani po hodinách rokovania vlády nepovedal nič konkrétne. Na brífingu venovanom výlučne zodpovedaniu novinárskych otázok síce potvrdil, že stále zostáva verný myšlienke plošného testovania, to, či má pre ňu aj dostatočnú politickú podporu z radov ministrov, však nepovedal. Jasno nie je ani v tom, čo premiér urobí, ak sa väčšina prikloní skôr k testovaniu v najzamorenejších okresoch. Z úst premiéra zaznel iba prísľub, že definitívu by sme si mali vypočuť už zajtra, kedy mimoriadne od 15. hodiny zasadá vláda.

Rovnako skúpy na na slovo boli aj ďalší členovia vlády. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý sa počas týždňa s premiérom – aj pre nesúhlas s plošným testovaním – dostal opäť do vyhroteného sporu, povedal iba toľko, že pri riešení pandemickej situácie sa blížia k „rozumnému kompromisu.“ Vláde vraj predstavil svoj návrh a ten bol vypočutý. Do žiadnych podrobností však nezachádzal.

 

Richard Sulík. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) vniesla trochu viac svetla do toho, o čom sa za zatvorenými dverami hovorilo. Skritizovala totiž návrh, podľa ktorého sa zamýšľalo testovať 11-ročné deti, aby mohli chodiť von. Ministerka to označila za „neprijateľné“. Okrem toho skritizovala aj samotný fakt, že materiál, o ktorom dnes rokovali, dostala na stôl ráno. „Potom sa stane to, že rokovanie vlády trvá päť hodín a na konci nie sme dohodnutí a rokovanie musí pokračovať na druhý deň,“ uviedla. Tiež spresnila, že ich strana zastáva názor, aby boli stanovené kritéria pre jednotlivé okresy, lebo ako pripomenula, tieto na tom nie sú rovnako.

 

Veronika Remišová. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

O tom, že sa blížia k dohode, hovoril aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ich pripomienky na zníženie covidovej krivky boli vraj akceptované a tiež avizoval, že sa podarí zachovať to, aby ľudia aj naďalej chodili do práce. Konkrétnejší však dnes nechcel byť ani on.

Ministri tak budú opäť rokovať zajtra, kedy by sme mohli konečne poznať definitívu v otázke riešenia aktuálne veľmi zlej pandemickej situácie. Premiér Igor Matovič tvrdí, že on sám navrhoval, aby sa rokovalo ešte dnes večer, nakoniec však dohoda padla na zajtra.

Viac o téme: epidemiologická situácia, Igor Matovič, koalícia, Milan Krajniak, OĽaNO, plošné testovanie, Richard Sulík, rokovanie, SaS, Sme Rodina, Veronika Remišová, vláda, Za ľudí

Súvisiace články