Regióny Top

Košičania pred Rašiho domom: Platené parkovanie sa im nepáči

KOŠICE – Približne dvesto ľudí sa dnes podvečer zišlo pred rodinným domom košického primátora Richarda Rašiho, aby mu v súvislosti s rozšírením plateného parkovania v desiatich zónach širšieho centra mesta odovzdali svoje odkazy.

No len niekoľkí vhodili do poštovej schránky letáčiky s odkazmi vrátane zástupcov iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. Celé stretnutie sa uskutočnilo bez rušivých momentov. Nikto nepredniesol žiadne prejavy. Ľudia párkrát zakričali Raši poď von, Raši odstúp. Po približne trištvrte hodine sa po výzve zástupcu iniciatívy ľudia v pokoji rozišli.

Nejde o protestné zhromaždenie

Ako novinárom povedal zástupca iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent Henrich Burdiga, nejde o nijaké protestné zhromaždenie, ale pán primátor od zastupiteľstva 13. júna je nezastihnuteľný, nereaguje na listy, s verejnosťou nekomunikuje, tak aspoň takouto cestou mu občania dali na vedomie, aký majú názor na systém plateného parkovania.

„Od ľudí sme zozbierali písomné odkazy primátorovi, ktoré mu doručíme do podateľne košického magistrátu,“ povedal Burdiga.

Čo žiadajú?

Iniciatíva Nezaplatím EEI ani cent spolu s petičným výborom vystupujú pod heslami Nechceme EEI a Parkovanie nemá byť biznis. Ako uviedol Burdiga, spoločne žiadajú zriadiť mestský podnik s transparentným účtom pre parkovanie, úpravu pred rokom schváleného VZN o parkovaní a najmä znížením ceny prvej rezidentskej karty z 35 na päť eur, maximálnu cenu jedno euro za parkovanie v centre a v zónach mimo centra za 0,5 eura, možnosť získania rezidentskej karty aj na základe nájomnej zmluvy, možnosť zakúpenia tzv. návštevníckej karty, zisk z výberu parkovného sa musí využívať výhradne na riešenie parkovania v meste. Okrem toho majú ešte ďalších deväť bodov

Búrka nevôle v Košiciach

Zavedenie plateného parkovania v desiatich zónach širšieho centra mesta od 1. júla vyvolalo medzi obyvateľmi Košíc búrku nevôle voči súkromnej spoločnosti EEI, ktorá realizuje svoju koncepciu. Nespokojnosť časti obyvateľov vyústila do verejných protestov a petície za zrušenie VZN o regulovanom platenom parkovaní.