Domáca Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika Top

Žiaci základných škôl si na obedy zdarma počkajú. Školy však dostanú novú techniku a posily

Smer-SD chce školám pomôcť aj po technickej stránke. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Obedy zadarmo budú. Kvôli problémom, s ktorými sa niektoré základné školy potýkajú, sa však účinnosť zákona oddiali. Od januára sa tak budú bezplatne stravovať len predškoláci, deti na prvom a druhom stupni základných škôl si budú musieť počkať až do septembra. Smer-SD chce týmto spôsobom vyjsť v ústrety školám, ktoré majú problém s personálnym i technickým vybavením jedální. Na tieto opatrenia poskytne štát aj finančnú pomoc. 

 

Na tomto opatrení sa dohodli poslanci strany Smer-SD so Združením miest a obcí Slovenska. Predseda strany Robert Fico tiež informoval, že školy podporia aj finančne. Rezort financií prisľúbil dva milióny eur, ktoré majú riešiť možné problémy s týmto opatrením v praxi. Školy tak majú možnosť požiadať o finančné príspevky, ktoré by im mali uľahčiť prechod zo súčasného systému stravovania na ten bezplatný. “Ministerstvo práce poskytne mestám a obciam v oblasti zamestnávania finančnú podporu. Od ministerstva financií máme prisľúbené dva milióny eur pre oblasti, kde bude treba situáciu riešiť,” povedal dnes Fico.

Myslia aj na ľudské zdroje 

Minister práce Ján Richter plánuje školám pomôcť aj inak. “Jedna oblasť je technická, tú bude realizovať rezort školstva. Druhá vec sú ľudské zdroje. Ministerstvo práce pripravuje projekt, v rámci ktorého sme vyčlenili 8,5 milióna eur, a sme pripravení zapojiť do projektu až 1 000 uchádzačov o prácu, ako pomocnú silu do kuchyne. Počas dvanástich mesiacov by sme dotovali sumou 648,96 eura každého jedného zamestnanca, ktorý by sa zamestnal a sumou 62,52 eura zamestnávateľa na náklady, ktoré s takýmto zamestnancom súvisia,” vysvetlil Richter.

Gentlemanská dohoda

Podľa poslanca Erika Tomáša uzavrel Smer-SD s organizáciou ZMOS takzvanú “gentlemanskú dohodu.”  Chcú tým eliminovať problémy, ktoré by mohli nastať. ZMOS má za odmenu zabezpečiť, aby okrem 1,20 eura, ktoré štát poskytne školám, nepýtali od rodičov viac.

Smer-SD podľa Tomáša myslel aj na deti so špeciálnymi diétami. Ak lekár potvrdí, že žiak musí prijímať diétnu stravu, príspevok na obed bude dostávať v hotovosti priamo rodič, aby mu mohol zabezpečiť stravu. Toto opatrenie by malo pomôcť najmä deťom s bezlepkovou diétou či inými alergiami na jedlo.

Kritika od opozície

“Dnes začali riešiť to, čo mali riešiť už v minulosti,” povedala dnes Soňa Gáborčáková z OĽaNO. “Do školských jedální nedokážeme dostať kuchárky. Ak im sľúbime, že to bude cez projekt, tak to bude ešte horšie,” varuje.

Minister práce by mal podľa nej riešiť dôchodcov, ktorí majú nízke príjmy. Aj títo ľudia sa často stravujú v jedálňach patriacich pod samosprávy. Pre nich sa však zatiaľ žiadne príspevky na obedy nechystajú.

Myšlienka obedov zdarma sa im však páči. Oceňujú najmä sociálny rozmer tohto opatrenia. Obávajú sa však náhrady teplých obedov suchou stravou. Podľa nich formulácia zákona môže spôsobiť znekvalitnenie stravy v školských zariadeniach. Má ísť najmä o jedálne a zariadenia  v blízkosti rómskych osád.