Domáce Kauzy Top

Branno-bezpečnostný výbor o Lučanského smrti trval šesť hodín. Kolíkovú zaskočili listy policajného exprezidenta s rodinou

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa osobne zúčastní na rekonštrukcii skutku, ktorý predchádzal úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Rekonštrukcia sa uskutoční po vyhodnotení kamerových záberov aj záznamov z počítačových sietí súvisiacich s otváraním a zatváraním dverí v celách a po ich porovnaní s výpoveďami svedkov. Žilinka o tom informoval novinárov po tom, čo sa zúčastnil na brannobezpečnostnom výbore v parlamente. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) i odchádzajúci šéf Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan deklarujú, že poslancom na štvrtkovom parlamentnom brannobezpečnostnom výbore podrobne zodpovedali všetky otázky týkajúce sa zranenia a úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Ministerka dodala, že hoci prebieha trestné konanie, informácie verejnosti musí poskytovať. Kolíkovú i poslancov na výbore zaskočilo, že právny zástupca rodiny Lučanského Miroslav Radačovský predložil údajnú korešpondenciu medzi Lučanským a jeho rodinou. Zasadnutie výboru trvalo vyše šesť hodín.

 

Aktualizované 20:15 o informácie po skončení branno-bezpečnostného výboru

“Je to, myslím si, prvýkrát, čo si na úkonoch trestného konania v takejto veci vyhradil účasť priamo generálny prokurátor. Dávam garanciu a dal som ju aj poslancom národnej rady aj celej spoločnosti, že urobíme v rámci trestného konania všetky nevyhnutné úkony tak, aby sme sa dozvedeli pravdu. V prípade, že budú splnené podmienky na vyvodenie či už disciplinárnej alebo trestnej zodpovednosti, aby tak bolo urobené,” povedal šéf prokurátorov. Poslancov na výbore Žilinka informoval o začatí trestných stíhaní. Okrem skutkov súvisiacich s udalosťami z 29. a 30. decembra minulého roka sa podľa jeho slov začalo trestné stíhanie pre poškodenie zdravia Lučanského, ku ktorému malo dôjsť 9. decembra.

Trestné stíhanie sa začalo pre dva skutky, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví a pre samostatný skutok marenia úlohy verejným činiteľom. Okrem charakteru mechanizmu vzniku a podielu iných osôb na vzniku zranení Lučanského sa podľa Žilinku bude skúmať aj to, či príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vykonali všetky adekvátne opatrenia zodpovedajúce zdravotnému a psychickému stavu policajného exprezidenta a tiež opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti jeho života a zdravia vo výkone väzby.

“Trestné stíhania sú nastavené tak široko, že prakticky všetky skutočnosti týkajúce sa oboch incidentov z hľadiska zranení a následku, ako aj z hľadiska postupov a činnosti príslušníkov ZVJS, budú posúdené v rámci trestného konania,” priblížil generálny prokurátor. Poslancov tiež Žilinka informoval o vykonaní neodkladných úkonov trestného konania aj o zaisťovacích úkonoch tak, “aby v neskoršom štádiu trestného konania nemohlo byť spochybňované, že bolo manipulované s týmto alebo oným dôkazom”.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Písal si s rodinou

“Ja sa domnievam, že ak niekto nemá osobitne zaujatý postoj, v tejto fáze vzhľadom na rozsah dokumentov musel dôjsť k presvedčeniu, že príbeh sa udial tak, ako je od začiatku oficiálne prezentovaný,” povedala novinárom ministerka spravodlivosti Kolíková. Na výbore tiež diskutovali o tom, v akej miere je na mieste informovať verejnosť i poslancov o udalostiach. Generálny prokurátor Maroš Žilinka mal podľa poslanca Mariána Saloňa (Smer-SD) na výbore skonštatovať, že zverejnenie viacerých dokumentov rezortom spravodlivosti nebolo veľmi šťastné, pretože prebieha trestné konanie. “Nemôžem ako ministerka spravodlivosti, a podľa mňa ani ZVJS nemôže čakať, kým sa skončí trestné konanie a počas celého obdobia neposkytovať žiadne informácie. Som presvedčená, že treba prísne brať ohľad na to, aké dokumenty sú sprístupňované a v akej miere, aby sme nezmarili vyšetrovanie, ale na druhej strane musím poskytovať informácie,” reagovala Kolíková.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Povedala tiež, že na štvrtkovom doobedňajšom stretnutí s Radačovským jej nespomínal nič o korešpondencii, preto ju to prekvapilo. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) novinárom ozrejmil, že Radačovský na výbore prečítal z kópie údajného listu asi jednu – dve vety. Dokument poslanci nevideli, pričom Radačovský odmietol povedať, ako sa k nemu korešpondencia dostala. “Obhliadku miesta činu vykonávali orgány na to určené, orgány činné v trestnom konaní, vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby,” povedal šéf prešovskej väznice Norbert Kundrák na margo toho, či sa našiel list na rozlúčku. Doplnil, že Lučanský mal posielať dokument svojej manželke aj ona jemu, no celú korešpondenciu v takomto prípade posudzujú orgány činné v trestnom konaní. Odpoveď vyšetrovateľa bola podľa neho doručená do prešovskej väznice 31. decembra.

Poslancom Kolíková nezverejnila kamerové zábery ani ich prepis, ako ani dokumenty súvisiace s otváraním ciel. Vzhľadom na to, že nebol udelený súhlas na sprístupnenie zdravotnej dokumentácie, nie je možné do nej nahliadať. Poslanci, ktorí sú súčasťou vyšetrovacej komisie, však môžu podľa ministerky komunikovať o udalostiach s ošetrujúcimi lekármi. Ministerka tiež potvrdila, že medzi zranením Lučanského a jeho hospitalizáciou sa s ním stretli dvaja advokáti. Je preto presvedčená, že ak by mali pochybnosti o okolnostiach zranenia, poslali by sťažnosť na vedenie ústavu či samotnej ministerke. Poslankyňa Denisa Saková (nezaradená) novinárom uviedla, že zatiaľ nemá ucelený obraz o udalostiach, chce si počkať na výsledky vyšetrovania.