Žilinský kraj nezabúda na deti a rodičov. Strávte spoločný čas v týchto mestách

BRATISLAVA – Čas neuveriteľne rýchlo letí. Polovica prázdnin je už za nami. Napriek tomu mestá nezúfajú a kultúrne letá bežia ďalej. Voľný čas tak treba využiť naplno a plnohodnotne. Tešiť sa môžete na rôzne hudobné, ale aj divadelné predstavenia. Pre deti sú pripravené tvorivé dielne. Glob.sk prináša prehľad zaujímavých atrakcií počas kultúrneho leta v Žilinskom kraji.

 

Kým máme teplé počasie, treba ho ešte využiť. Vyrazte so svojimi ratolesťami na výlet do prírody či na koncerty, ktoré organizujú okresné mestá. Samozrejme, nechýbajú divadelné predstavenia. Obľúbené sú aj tradičné jarmoky.

Okresy ponúkajú nezabudnuteľné podujatia, ktoré stoja za to. O zábavu bude určite postarané.

Bytča

Námestie v Bytči už budúci víkend (10.8.) ožije country hudbou. Mesto pozýva na Country hudobný festival plný zaujímavých hostí. Vystúpia Goodwill Bluegrass Band, Piknik, Country Limit Club a Zálesáci.

Veľmi lákavým podujatím bude aj festivalový experiment Hviezdne noci (15.-18.8.). Akcia sa bude konať v meste už po piaty krát. Festival potrvá štyri dni. Čaká vás nabitý program – šesť festivalových lokácií, 30 koncertov, 30 filmových premietaní, divadlá, výtvarný program a videomapping, program pre deti, či workshopy.

Čadca

Budúcu sobotu (10.8.) dorazia do Čadce známe mená. Chystá sa totiž Expres street party. Čaká vás večer plný skvelej zábavy s obľúbenými DJ-mi Rádia Expres. Účinkovať budú napríklad EKG či Dominka Mirgová. Hudba bude ťahúňom aj ďalšieho podujatia Revival Night (23.8.). Už 9.ročník obľúbeného festivalu hudobných skupín bude prezentovať skladby svetoznámych interpretov. Na pódiu sa predstavia Jiří Schelinger Revival, A/DC Revival, Depeche Mode Revival, no bude ich omnoho viac.

Súčasťou Čadčianskeho kultúrneho leta bude aj tradičný pochod pre malých aj veľkých turistov organizovaný v rámci Bartolomejského hodového jarmoku – Drotárske chodníky (24.8.). Najvýznamnejším podujatím Čadce budú spomínané Bartolomejské hodové dni (24.-25.8.). Už po 15.-krát sa v ich rámci uskutoční aj festival Drôtománia. V rámci festivalu sa uskutoční prezentácia a ukážky tvorby z dielne majstrov drotárskeho a iných ľudových a umeleckých remesiel, hudobné vystúpenia popredných tradičných i moderných umeleckých kolektívov.

 

Nebudú chýbať Bartolomejské hodové dni. Zdroj: FB Mesto Čadca

Dolný Kubín

V priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne sa návštevníci počas letných mesiacov môžu dozvedieť zaujímavosti o tradičných ľudových remeslách. Už dnes sa dozviete ako sa spracováva vlna. Ďalšie víkendy budú tiež stáť za to: Trstenská keramika (18.8.), Rezbárstvo (8.9.) a Výroba tradičných hudobných nástrojov (22.9.). Každú prázdninovú stredu sa koná Leto v parku, kde sú pripravené koncerty, skákací hrad, či maľovanie pre najmenších. Súčasťou je aj kubínska letná čitáreň. Vytvorená bude z kníh, ktoré opäť darujú Kubínčania aj s venovaním. V meste sú pripravené aj rôzne tvorivé dielne a takisto letné kino.

Kysucké Nové Mesto

Dnes sa vo včelnici v Povine koná tradičné augustové podujatie Včelárska nedeľa. Súčasťou podujatia bude odborná prednáška a súťaž o najlepší kysucký med.

Každý štvrtok si môžete prísť zahrať stolné hry a stráviť tak zmysluplne svoj voľný čas spolu so svojimi rovesníkmi a pomôcť dobrovoľníctvom autistickým deťom. Akcia s názvom Herný štvrtok sa koná v YC-čku Mládežnícka klubovňa.

Každú stredu od 10:00 sa v záhrade mestskej knižnice koná zábavné čítanie, súťaže a hry vždy na zaujímavú tému. Nechýba ani letné kino, ktoré ponúka filmové trháky.

 

Mestá nezabúdajú ani na deti. Zdroj: FB Mesto Kysucké Nové Mesto

Liptovský Mikuláš

Budúci utorok sa v Galerijnej záhrade môžu deti vyblázniť počas tvorivej dielne Kernovka. ,,Zameraná bude na dielo Michala Kerna, v ktorej nám bude inšpiráciou hra svetla a tieňa. Tiene zachytíme pomocou farieb na plátna, z ktorých napokon vytvoríme spoločnú inštaláciu v záhrade,‘‘ napísalo mesto na svojej stránke. V záhrade Múzea Janka Kráľa sa môžete tešiť na letné kino. Námestie Liptovského Mikuláša zase ožije tematickými hudobnými vystúpeniami – Posedenie pri gramofóne. Podujatie Retrotančiareň 2019 (23.8.) vás prenesie do obdobia 20.-50. tych rokov 20.storočia. Posledný augustový piatok je pripravená Rozlúčka s prázdninami (30.8.). Deti si prídu na svoje počas celého popoludnia.

Martin

Na Námestí na Severe môžete s deťmi stráviť celé popoludnie. Rozprávková nedeľa láka na žonglérsky workshop, tvorivé dielne, tí najmenší si môžu vyskúšať chodúle a nebude chýbať ani klaun.

V Turčianskej galérii sa bude konať Multižánrový večer (9.8.), kde zaznejú známe diela klasickej a populárnej hudby v podaní sláčikového kvarteta Archi Di Moravia. Nebude chýbať ani jazz či elektronická hudba. Pre návštevníkov bude atraktívna aj noc horských filmov – Hory a mesto (10.8.).

Najväčšou akciou bude najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe – Scénická žatva (28.8.-1.9.).

 

Mestá organizujú rôzne koncerty. Zdroj: FB Martin

Námestovo

Na Oravskej priehrade sa uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v jachtingu (9.-11.8.). Amfiteáter na Nábreží Oravskej priehrady sa zase zaplní hudobníkmi. Bude sa totiž konať festival dychových hudieb z Oravy a zahraničia – Námestovský dychfest 2019 (11.8.)

Ružomberok

Mesto dnes pozýva do parku Š. N. Hýroša na vystúpenie tradičného hudobného telesa Supranka. Aréna Ružomberok zase pozýva na Kvízový pondelok (5.8.). V obci Ľubochňa sa budú konať Ľubochnianske rezbárske dni 2019 (5.-9.8.). Potrvajú do piatku, kedy bude slávnostné ukončenie sprevádzané remeselným jarmokom a kultúrnym programom.

V záhrade Bratskej jednoty baptistov v Ružomberku si zase prídu na svoje deti. Materské centrum Nevedko pozýva na zážitkové Montessori dielničky spojené s projektom Prečítané Leto 2019 (8.8.)

Nesmie chýbať ani tradičný Malinô fest. Čaká na vás bohatý program, atrakcie pre deti, výborné jedlo a pivko pre dospelých. Súčasťou budú vystúpenia kapiel Iné Kafe, Kabát Revival, P.A.T. a Coverage (10.8.).

 

Amfiteáter na Nábreží Oravskej priehrady sa zase zaplní hudobníkmi. Zdroj: FB Námestovo info

Turčianske Teplice

Galéria Mikuláša Galandu vás pozýva na medzinárodnú výstavu grafiky 60 umelcov z 25 krajín sveta s názvom The Wondering Mind (18.7.-30.8.)

Tvrdošín

ART GALÉRIA Schürger pripravila pre obdivovateľov umenia výstavu obrazov Allegria (5.7.-31.8.). Za pozornosť stojí aj výstava prác súťaží Paleta Márie Medveckej a Gessayovo pero, ktorá je nainštalovaná vo vestibule MsKS Medvedzie do 30.9.

Žilina

Mesto žije kultúrnym letom naplno. Na námestí Andreja Hlinku sa deti môžu tešiť na letné kino Justin: Malý veľký rytier a večer je pripravený film Thelma a Louise (6.8.). Týmto ale premietanie filmov nekončí. V zásobe je ešte pripravených niekoľko snímok. Milovníci histórie sa určite prídu pozrieť na Stredoveký deň (9.8.). Športovci sa už teraz pripravujú na Žilinský triatlon (17.-18.8.). Počas prázdnin nesmie chýbať ani folklórny festival na Mariánskom námestí  – Dožinky (23.-24.8.). Na námestie Andreja Hlinku môžete prísť obdivovať historické vozidlá – Oldtimer Rallye Tatry (23.8.).

 

Viac o téme: Bytča, Čadca, čítanie, deti, Dolný Kubín, festival, film, hody, jarmok, kino, koncert, kultúra, Kultúrne leto, Kysucké Nové Mesto, leto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, návštevník, podujatie, Prázdniny, predstavenie, premietanie, rodičia, rozprávky, Ružomberok, súťaž, Turčianske Teplice, tvorivé dielne, Tvrdošín, Žilina, Žilinský kraj

Súvisiace články