Politika Zahraničné

Zimbabwe: V súvislosti s povolebnými násilnosťami súdia 22 ľudí

Foto: SITA/AP Photo/Ben Curtis

HARARE – Dvadsaťdva ľudí sa v sobotu postavilo pred súd v súvislosti s povolebnými nepokojmi a násilnosťami v Zimbabwe, píše agentúra DPA.

“Sú obvinení z podnecovania verejného násilia a chceme, aby boli prepustení bezpodmienečne alebo na kauciu; nič nie je, čo by ich spájalo so spáchaním akéhokoľvek trestného činu,” povedal Gift Mtisi zo združenia zimbabwianski právnici za ľudské práva. Polícia tieto osoby zadržala vo štvrtok počas razií, ktoré vykonala v kanceláriách hlavnej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC-T). Vyšetrovatelia ich spájajú s organizáciou a podnecovaním násilia v metropole Harare, uvádza sa v súdnych spisoch.

K násilnostiam medzi stúpencami opozície a bezpečnostnými silami došlo najmä v zimbabwianskej metropole Harare, kde polícia proti demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a podľa niektorých svedkov aj ostrú muníciu. Protestujúci zasa v uliciach Harare zapaľovali pneumatiky a útočili na policajtov kameňmi. Pri následných zásahoch armády zahynulo šesť ľudí.

Zimbabwianska ústredná volebná komisia v noci na piatok oznámila, že v pondelkových prezidentských voľbách zvíťazila úradujúca hlava štátu Emmerson Mnangagwa. Podľa oficiálnych výsledkov získal 50,8 percenta, zatiaľ čo líder MDC-T Nelson Chamisa 44,3 percenta hlasov. Chamisa na tlačovej konferencii nazval piatok, keď boli výsledky prezidentských volieb oznámené, za deň “národného smútku za demokraciu” a vyzval ústrednú volebnú komisiu, aby namiesto “sfalšovaných” oznámila skutočné výsledky. Zverejnené výsledky označil za “sprisahanie proti vôli zimbabwianskeho ľudu”.