Politika Domáce Parlamentné voľby Top

ZISTENIE Sulík už má náhradu. Miesto na kandidátke ponúkol Mikovi

Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – SaS Richarda Sulíka chystá ďalšie prekvapenie. Po tom, čo predseda strany rozhodol o vylúčení niektorých poslancov z kandidátky, plánuje oznámiť budúci týždeň ďalšie novinky. Nakoľko SaS príde o viaceré známe tváre, vedenie strany sa ich pokúsi nahradiť inými. Podľa informácií Glob.sk v týchto dňoch finišujú rokovania s mužom, ktorý chcel stáť na čele hlavného mesta. Bývalý šéf televízie Markíza aj RTVS Václav Mika sa so Sulíkom údajne mal už dohodnúť na budúcej spolupráci. 

 

SaS čelí už niekoľko týždňov vnútrostraníckej kríze. Po tom, čo Richard Sulík zvolal mimoriadny snem, aby dal hlasovať o svojej podpore ako predsedu, vzťahy v strane vyeskalovali. Skupina poslancov okolo Ľubomíra Galka sa svojmu šéfovi postavila, jeho znovuzvolenie neuznala a vytvorila v rámci SaS platformu. Dôvodom mali byť mocenské ambície niektorých členov strany.

Keďže situácia sa ani po niekoľkých dňoch neupokojila, straníci požiadali Sulíka, aby zvolal ďalší snem. Tentokrát chcú hlasovať o tom, kto pôjde za stranu do volieb. O kandidátke rozhodovala vždy republiková rada strany, Galko a spol však v nej majú dnes prevahu. Na základe stanov strany kandidátku navrhuje predseda strany. Sulík tak aj má v pláne urobiť. Aby zabránil budúcim nezhodám a nestabilite poslaneckého klubu, svojich kritikov na kandidačnú listinu nedá. SaS tak príde o mená ako Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Natália Blahová, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka a zrejme aj Jana Kiššová.

SaS staví na istotu

Za stranu však budú kandidovať politici, ktorí dokážu SaS napriek aktuálnej situácii výrazne pomôcť. Dvojkou na kandidátke má byť Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tá nastúpila v lete do europarlamentu. V eurovoľbách sa jej podarilo prekrúžkovať s viac ako 52-tisíc hlasmi z tretieho miesta na čelo kandidátky. V parlamentných voľbách v roku 2016 priniesla až 85-tisíc hlasov. Ešte nedávno to pritom vyzeralo, že práve kvôli nezhodám s galkovcami Nicholsonová SaS opustí.

Medzi obľúbencov skupinky kritikov nepatrí ani súčasný bratislavský župan Juraj Droba. Ten síce nie je členom strany, s jej farbami sa však dostal úspešne na župu a k SaS sa otvorene hlási. Za predsedu VÚC ho volilo takmer 37-tisíc ľudí a to iba v bratislavskom kraji. Podľa našich informácií na kandidátke SaS by mal obsadiť miesto číslo jedenásť.

Juraj Droba úspešne kandidoval s podporou SaS za bratislavského župana. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Známe číslo desať

Okrem Nicholsonovej a Drobu sa podľa informácií Glob.sk rozhodol Sulík staviť aj na bývalého šéfa súkromnej aj verejnoprávnej televízie Václava Miku. Ten sa politickými ambíciami netajil od chvíle, ako ukončil svoje pôsobenie v RTVS. Pred rokom sa pokúsil zabojovať o stoličku primátora Bratislavy. S viac ako 36-tisíc hlasmi skončil na druhom mieste. Už počas volebnej noci hovoril, že sa pokúsi tento zisk nejakým spôsobom využiť. V kuloároch sa už dlhšiu dobu jeho meno skloňovalo v súvislosti s viacerými politickými stranami. Richard Sulík mu vraj na svojej kandidátke ponúkol miesto číslo desať. Mika ju vraj zvažuje a je viac ako pravdepodobné, že sa za SaS v parlamentných voľbách postaví. Na otázky Glob.sk v tejto veci bývalý riaditeľ televízie zatiaľ neodpovedal, nakoľko sa nachádza v zahraničí.

Okrem Miku by sa malo na kandidátke objaviť ešte jedno známe meno, ktoré doteraz nebolo s SaS spájané. Debatu o spolupráci vedie Sulík údajne aj s podnikateľom, manažérom a bývalým predstaviteľom Republikovej únie zamestnávateľov Ľubošom Sirotom. Aj on pokúšal šťastie v posledných komunálnych voľbách, kedy kandidoval za mestského poslanca v hlavnom meste.

Richard Sulík konkrétne mená zatiaľ komentovať nechce. Kandidátku chce predstaviť verejnosti v pondelok 30.septembra. Následne ju nechá schváliť straníkom na mimoriadnom sneme v sobotu 5. októbra v Jasnej.

Galéria
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
navigate_before
navigate_next