Spoločnosť Zahraničné Top

Život po koronavíruse. Wu-chan opäť ožíva, ľudia z neho však doslova utekajú

Zdravotníčka z čínskej provincie Jilin plače počas rozlúčky na medzinárodnom letisku v čínskom meste Wu-chan v stredu 8. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

WU-CHAN – Po zrušení viac ako dvojmesačného zákazu vycestovania z dôvodu koronavírusovej pandémie sa tisíce ľudí vybrali preč zo stredočínskej metropoly Wu-chan. Od stredy rána prúdili na vlakovú stanicu davy cestujúcich. Do konca dňa ich boli desaťtisíce.

 

“Wu-chan si zaslúži, aby ho nazývali mestom hrdinov. Ľudia v meste si zaslúžia, aby ich volali hrdinami,” ozývalo sa zo staničného rozhlasu. Zákaz vycestovania pre obyvateľov mesta prestal platiť v noci na stredu (18:00 nášho času). Podľa odhadov vlády malo z Wu-chanu v stredu vycestovať 55-tisíc ľudí. Podľa médií začali v stredu na tamojšom letisku opäť odbavovať aj lety.

“Wu-chan počas tejto epidémie veľa stratil a ľudia zaplatili vysokú cenu,” povedal na stanici pre médiá 21-ročný muž, ktorý sa vracal z mesta do Šanghaja, kde má prácu v reštaurácii. “Teraz keď je zákaz zrušený, sme všetci veľmi šťastní.”

Preventívne opatrenia zostávajú

Zodpovedné orgány boli vyzvané, aby pokračovali v prevencii a kontrole vírusu Sars-CoV-2. Tok ľudí by sa mal monitorovať na miestnej úrovni. Zároveň by sa mala aj naďalej merať aj horúčka a  nosiť ochrana úst. Materské školy, školy a univerzity zostali zatiaľ zatvorené. O obnovení tried by muselo byť rozhodnuté na vedeckom základe.

Jedenásť miliónov obyvateľov by malo naďalej venovať prevencii veľkú pozornosť. Napriek otvoreniu Wu-chanu by nemali opustiť svoje obytné prostredie, mesto a ani provinciu Chu-pej, ak je to možné. „Otvorenie dopravných tokov neznamená, že sa zruší prevencia a kontrola,“ uvádza sa v pokynoch úradov. Miestne orgány musia zabezpečiť, aby nedošlo k žiadnym novým infekciám. Cestovať môžu iba tí, ktorí neboli nedávno v kontakte s infikovanými ľuďmi.

Zdravotníčka z čínskej provincie Jilin objíma svojho kolegu z Wu-chanu počas rozlúčky na medzinárodnom letisku v čínskom meste Wu-chan v stredu 8. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

Wu-chan bol ako prvý kompletne uzavretý

Koncom decembra boli z metropoly hlásené prvé prípady infekcie novým koronavírusom na svete. Hlavné mesto provincie Chu-pej bolo prvým čínskym mestom, ktoré bolo kvôli šíreniu nákazy 23. januára kompletne uzavreté. Následne bola uzatvorená aj takmer celá provincia. Medzičasom sa situácia upokojila a koncom marca ukončili čínske úrady postupne prísne opatrenia. Ale vo Wu-chane aj potom stále platil zákaz opustiť mesto.

Viac ako 3 300 ľudí zomrelo, teraz sa obávajú druhej vlny

Podľa oficiálnych údajov sa v Číne nakazilo viac ako 81-tisíc ľudí, z toho iba v samotnom Wu-chane ich bolo 50-tisíc. Zomrelo viac ako 3 300 pacientov – opäť najviac vo Wu-chane – 2 500. Väčšina prípadov sa teda týka práve provincie Chu-pej. Čínske orgány nedávno sprísnili opatrenia voči ľuďom prichádzajúcim zo zahraničia. Dôvodom sú obavy z druhej vlny epidémie.

Mohlo by vás zaujímať