Domáce Top

FOTO Počasie opäť vyčíňa! POZOR Hladina Dunaja stúpa: ZAPLAVILO cestu pred známou jaskyňou

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

BRATISLAVA – Búrky môžu v niektorých okresoch Slovenska pretrvať až do noci. Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

 

Výstraha prvého stupňa platí pre Banskobystrický, Košický, Prešovský a Žilinský kraj. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Zdroj: SHMÚ

Hladina Dunaja a Moravy na území Bratislavy stúpa

Hladina riek Dunaj a Morava na území Bratislavy naďalej stúpa. Hladina by mala podľa meteorológov  kulminovať v pondelok (19.7.) v skorých ranných hodinách na úrovni zhruba 700 centimetrov na Dunaji. V nedeľu o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Podľa mesta zatiaľ táto úroveň hladiny nepredstavuje vážne riziko záplav zastavaných území v Bratislave. “Situáciu ale dôsledne monitorujeme spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Hasičským a záchranným zborom, ktoré v prípade potreby zodpovedajú aj za rozmiestňovanie protipovodňových zábran,” uviedla Rajčanová s dôvetkom, že o prípadných zmenách hydrologickej predpovede budú informovať.

Doplnila, že súčasná hladina riek aktuálne zaplavuje inundačné územia najmä v okolí Devínskej Novej Vsi, Devína, Petržalky, Rusoviec a Čunova, ktoré sú zároveň aj významnými liahniskami komárov. Počas nasledujúceho týždňa bude preto mesto podľa slov hovorkyne vykonávať rozsiahle zásahy larvicídom BTI, aby sa minimalizovalo kalamitné liahnutie záplavových komárov.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v nedeľu neskoro večer ubezpečil, že sleduje prívalovú vlnu na Dunaji. “Situácia na vodnom toku Dunaja je pre toto obdobie bežná, a preto niet dôvodu na paniku. V rámci ochrany hlavného mesta sa SVP riadi monitorovacou stanicou v nemeckom Passau, ktorá umožňuje prípravu aktivít na tri dni vopred,” informoval hovorca vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Poukázal na to, že hoci hladina rieky Dunaj sa bude prudko zvyšovať, tento stav nebude trvať dlho a už počas utorka (20.7.) sa hladina bude stabilizovať. “Na porovnanie, v roku 2013, keď bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, hladina Dunaja v Devíne dosiahla 974 a v Bratislave 1032 centimetrov. Vtedy bol prietok veľtoku v Bratislave na úrovni 10.645 metrov kubických za sekundu,” priblížil. Dodal, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba začal tvoriť rezervu ako predbežné opatrenie a prepúšťa vyššie prietoky do starého koryta Dunaja. Aktuálne do starého koryta Dunaja prepúšťa 900 metrov kubických za sekundu, pričom bežný prietok je 400 až 600 metrov kubických za sekundu.

Voda po búrke zaplavila časť cesty pred jaskyňou Domica

Hasiči momentálne zasahujú na ceste pri jaskyni Domica v okrese Rožňava, kde voda po búrke zaplavila časť cesty. Ako uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, voda zaplavila i jedno vozidlo, posádka z neho stihla ujsť. Hasiči následne podľa jeho slov evakuovali dvoch dospelých a dve deti od vchodu jaskyne na bezpečné miesto.

“Na mieste sú štyria hasiči s jedným kusom techniky. Voda steká z dvoch strán na cestu, musí to odtiecť. Cesta je neprejazdná,” povedal operačný dôstojník.

Hrozia povodne

Tretí stupeň výstrahy pred prívalovou povodňou vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v nedeľu podvečer pre okres Rožňava. Informuje o tom na svojej webovej stránke.

“Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,” upozornili meteorológovia s tým, že sprievodné povodňové javy sa môžu vyskytnúť aj mimo tokov.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami aj v ďalších častiach regiónu Gemer-Malohont. Pre okres Revúca platí druhý a pre okres Rimavská Sobota prvý stupeň výstrahy.

Zdroj: SHMÚ

Hasiči zasahovali na viacerých miestach

Hasiči dnes zasahovali v súvislosti s búrkami na viacerých miestach. Doposiaľ uskutočnili 114 výjazdov. Najhoršie bol na tom Trnavský kraj, kde ich pomoc potrebovali pri 50 udalostiach, z toho najviac v okrese Dunajská Streda, kde zasahovali až 41-krát.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Pomáhali aj v iných krajoch, “v Banskobystrickom kraji boli hasiči vyslaní k 27 udalostiam, pri ktorých odstraňovali následky prietrže mračien. V Bratislavskom kraji zasahovali 14-krát, v Nitrianskom kraji boli vyslaní k 13 udalostiam a v Žilinskom kraji bola ich pomoc potrebná 8-krát,” informoval o tom hasičský záchranný zbor na sociálnej sieti.

Vo väčšine prípadoch išlo o popadané stromy, “vo väčšine prípadov odstraňovali popadané stromy z vozidiel, cestných komunikácií a elektrických vedení a odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc. V niekoľkých prípadoch zasahovali pri strhnutých strechách. Pri spomínaných udalostiach zasahovalo doposiaľ takmer 100 príslušníkov HaZZ a viac ako 70 dobrovoľných hasičov. Na mnohých miestach naďalej zasahujú,” informoval o tom hasičský záchranný zbor na sociálnej sieti.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

SHMÚ upozorňuje počas nedele na možný prívalový dážď

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil, že aj počas nedele hrozia intenzívne búrky na celom území Slovenska. Najpravdepodobnejším nebezpečným javom bude podľa meteorológov opäť prívalový dážď. Informovali o tom na sociálnej sieti.

Ako priblížili, sobotné (17. 7.) búrky priniesli vysoké úhrny zrážok aj väčšie krúpy. “Včera sa intenzívne búrky vyskytli najmä v Banskobystrickom kraji, v južnej polovici západného Slovenska a v tatranskej oblasti. Výsledkom bolo veľmi nerovnomerné rozloženie zrážok, v ktorom aj susedné obce mali veľmi vysoké rozdiely úhrnov zrážok, aj v desiatkach milimetrov,” uviedli.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Najviac podľa SHMÚ napršalo na juhozápade krajiny. Konkrétne na stanici Rohožník spadlo 71 milimetrov a v Gabčíkove 67 milimetrov zrážok. Dodali, že búrky priniesli aj krúpy, ktoré boli väčšinou menšie, okolo 1 centimetra, no výnimočne mali priemer dva až tri centimetre. Objavili sa napríklad pri búrke v Ružinej alebo pri Žiari nad Hronom.

Svidnícki hasiči odstraňujú popadané stromy po búrke

Hasiči v okrese Svidník momentálne odstraňujú na viacerých miestach popadané stromy po búrke. Ako uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, piati hasiči s dvoma kusmi techniky odstraňujú spadnuté stromy vo Svidníku a pri obci Hrabovčík.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Búrky v Banskobystrickom kraji polámali stromy

Popadané stromy v dôsledku silných búrok komplikujú v Banskobystrickom kraji dopravu na viacerých úsekoch. Ako na sociálnej sieti upozornilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici, silný vietor poškodil i strechy na viacerých budovách.

„Okresmi Žiar nad Hronom smerom na Žarnovicu a Banskú Štiavnicu aktuálne prechádza veľmi silná búrka s krúpami sprevádzaná silným vetrom. Na viacerých miestach vietor láme stromy a poškodzuje strechy,“ uviedla polícia.

Zdroj: FB / Hasičský a záchranný zbor

Podľa informácií, ktoré na svojom webe uvádza Stella centrum, spadol strom aj na rýchlostnej ceste R1 za výjazdom Žiar nad Hronom – východ v smere do Zvolena. Popadané stromy komplikujú dopravu aj na ceste medzi Podzámčokom a Dobrou Nivou v okrese Zvolen a tiež na trase medzi Žarnovicou a obcou Veľké Pole. Silný dážď spôsobil i zaplavenie vozovky na ceste medzi Slovenskou Ľupčou a Brusnom v okrese Banská Bystrica.