Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Dážď si vybral svoju daň už aj v Bratislave. Počasie sa v najbližších dňoch nezlepší

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko je opäť pod vodou. Po peknom víkende opäť dorazili intenzívne lejaky, ktoré zdvihli hladiny viacerých vodných tokov. Pre intenzívny dážď stúpla aj hladina Dunaja v Bratislave a rieka sa cez víkend na nábrežie Dunaja vyliala. Živel však tento rok najviac skúša Žilinský kraj, ktorý musel s vyliatými vodnými tokmi bojovať už viackrát. Sitácia s počasím sa nebude lepšiť ani v  najbližšie dni.

 

Slovensko sa opäť zobudilo do upršaného rána, čo malo za následok, že pre viaceré okresy boli vydané výstrahy pred povodňami. Hladiny vodných tokov totiž začali vplyvom intenzívnych dažďov stúpať a to vo všetkých regiónoch. Ide najmä o toky Chvojnica, Morava, Myjava, Teplica, Sološnický potok, Malina, Dunaj, Mošoňnský Dunaj, Šurský kanál, Gidra, Nitra, Bebrava, Váh, Polhoranka, Kysuca, Bystrica, Čierňanka, Petrovička, Hron, Slatina, Jasenica, Lutinský potok, Štiavnica, Poprad, Hornád, Torysa a Olšava.

Pre Tužinu boli vydané výstrahy 1. stupňa a pre Latoricu 2. stupňa pred povodňami. Od rána sú vydané výstrahy aj pre okres Michalovce a Trebišov, postupom dňa k nim Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pridal aj dva okresy z Hornej Nitry – Bánovce nad Bebravou a Prievidzu. Situácia sa však podľa SHMÚ ešte stále môže meniť. “Výrazné vzostupy hladín môžu byť na miestach zasiahnutých najmä zrážkami z búrok. Tie sa môžu dnes vyskytnúť kdekoľvek, najmä však na menších tokoch,” uviedol hydrológ ústavu Tomáš Masár. 

Výstrahy pred povodňovou aktivitou na utorok. Zdroj: SHMÚ

Situácia sa nezlepší ani v najbližšie dni. Do štvrtka má podľa meteorológov na celom území výdatne pršať, čo môže spôsobiť výrazný vzostup hladín tokov. “V nasledujúcich dvoch dňoch môže výraznejšie stúpnuť hladina Dunaja, vzostupy však zrejme budú na väčšine územia, keďže pôda je nasýtená zrážkami z predchádzajúceho týždňa,” varuje hydrológ. 

Od začiatku roka bojuje so zvýšením hladín tokov hlavne Žilinský kraj. A to najmä pri vodnom toku Liptovský Hrádok – Belá. Poväčšine tam hydrometeorólogiva vydali prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo februári bola mierne zvýšená hladina aj v Ivančinej – Turci, či v Bánovciach nad Bebravou – Radiši a v Pezinku na Blatinej. V marci so zvýšenou hladinou bojovali aj v Tužinej vo Východnej na Bielom Váhu, či na Donovalovskom potoku. Prakticky od 22. apríla je s malými prestávkami permanentne zvýšená hladina toku Belá v Liptovskom Hrádku. Situácia sa začala zhoršovať v polovici minulého týždňa, kedy boli vyhlásené viaceré výstrahy pred povodňami na celom Slovenku. Dokonca na vodných tokoch Chvojnica, Bebrava, Radiša a Vlára vyhlásili výstrahy najvyššieho (tretieho) stupňa pred povodňami. Postupne sa zmenšovaním zrážok hladiny tokov začali dostávať do normálu.

Vyliaty Dunaj

Stúpaním hladiny Dunaja došlo k situácii, kedy sa rieka v hlavnom meste cez víkend vyliala. A to na nábreží Dunaja pri nákupnom centre. Kým bežná hladina tejto rieky pred intenzívnymi lejakmi bola na úrovni zhruba 360 centrimetrov, v súčasnosti má 518 centrimetrov a je viac-menej ustálená. Hladina tak siaha zhruba po obrubník prvých schodov pri soche M. R. Štefánika pri danom centre. Hranica prvého stupňa povodňovej aktivity je 650 centrimetov. Avšak podľa modelovej predpovede vodného stavu by do konca mája mohla dosiahnuť aj výšku 635 centrimetov. 

Do konca mesiaca môže hladina Dunaja stúpnuť až na hranicu prvého stupňa povodňovej aktivity. Zdroj: SHMÚ

Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý má na starosti protipovodňové opatrenia Dunaja, situáciu monitoruje. Podľa slov hovorcu podniku Mariána Bocáka bolo nábrežie Dunaja pri obchodnom centre stavebne prispôsobené tak, aby mali návštevníci priamy kontakt s riekou. Ako ďalej deklaruje, bola zabezpečená aj ochrana územia až na prietok tisícročnej vody. Tá dosahuje výšku hladiny Dunaja na 13,5-tisíca centimetrov.

Hladina Dunaja sa v súčasnosti ustálila, koncom týždňa má stuúpnuť až k hranici 1. stupňa povodňovej aktivity. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“To, že pri zvýšenom prietoku (ako je v súčasnosti) prichádza k zaplavovaniu časti oddychového schodiska a trávnatého svahu, je úplne prirodzené a predpokladané. Pre prípad povodňových prietokov má prevádzkovateľ OC vypracovaný protipovodňový zabezpečovací plán, v ktorom je presne určené, za akých podmienok zamedzuje prístup na nábrežie, vysunuté terasy. V prípade potreby je povinný odstrániť všetok mobiliár z nábrežia, aby umožnil výkon protipovodňových zabezpečovacích prác správcovi toku,” uzavrel Bocák. 

Galéria
Hladina Dunaja bežne dosahuje výšku okolo 360 centrimetrov. V súčasnosti má vyše 500. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pri Eurovei sa cez víkend vylial Dunaj. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Obchodné centrum zabezpečilo schody pri Dunaji tak, aby tam nechodili ľudia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dunaj má ešte stúpnuť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zvýšenú hladinu zapríčinili niekoľkodňové intenzívne lejaky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bežne dosahuje hladina Dunaja maximálne 370 centimetrov. V súčasnosti má 518. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Hladina Dunaja bežne dosahuje výšku okolo 360 centrimetrov. V súčasnosti má vyše 500. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dunaj má ešte stúpnuť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zvýšenú hladinu zapríčinili niekoľkodňové intenzívne lejaky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislave môžu hroziť aj povodne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Aktuálna výška hladiny Dunaja podľa SHMÚ. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bežne dosahuje hladina Dunaja maximálne 370 centimetrov. V súčasnosti má 518. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next