Spoločnosť Politika Zahraničné Top

Veľká Británia a Európska únia dospeli k dohode. Konečné rozhodnutie padne až v novom roku

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN/BRUSEL – Európska únia (EÚ) a Británia oznámili, že dospeli k obchodnej dohode. Prospešná bude pre obe strany. Prosperita v Británii prispeje k vzniku pracovných miest a hospodárskemu rozvoju aj na celom európskom kontinente. Vyhlásil to na tlačovej konferencii v Londýne britský premiér Boris Johnson, ktorého citovala agentúra AFP.

 

Aktualizované 19:15 o stanoviská nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta

Britský parlament by mal hlasovať o obchodnej dohode s Európskou úniou 30. decembra. Oznámil to vo štvrtok premiér Boris Johnson po tom, čo sa Londýnu a Bruselu podarilo dohodnúť na znení dokumentu. Dohoda bude predložená parlamentu na preskúmanie a “následne sa bude o nej hlasovať, dúfam, 30. decembra”, uviedol Johnson, ktorého citovala agentúra Reuters. Britská Národná federácia rybárskych organizácií medzitým vyjadrila sklamanie zo znenia dohody, ktoré podľa britských rybárov neprináša dostatočnú odluku tohto sektora od pravidiel EÚ.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nazvala podľa agentúry DPA dohodu “historickou”. “Dohoda predstavuje základ pre novú kapitolu v našich vzťahoch,” povedala kancelárka. Zdôraznila, že Británia ostane dôležitým partnerom EÚ a Nemecka aj v ďalšom období.

Dosiahnutie dohody privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Marcon. “Európska jednota a vytrvalosť sa vyplatili,” napísal na sociálnej sieti Twitter. “Dohoda so Spojeným kráľovstvom má zásadný význam pri ochrane našich občanov, rybárov a producentov,” uviedol Marcon.

Návrh dohody bol načrtnutý už v stredu (23. 12.) vrátane kvót na rybolov a pôvodne sa očakávalo, že dohodu ohlásia už vo štvrtok predpoludním. Rokovania sa však zasekli na konkretizácii presných čísel týkajúcich sa každého druhu, ktorý môžu rybári z EÚ chytať v britských vodách.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo. Finálny dokument, ktorý má okolo 2000 strán, potom ešte budú musieť schváliť britský premiér Boris Johnson, vlády členských štátov EÚ, rovnako ako parlamenty na oboch stranách.

Správy potešili šéfa parlamentu aj komisie

Predseda Európskej rady Charles Michel aj predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli privítali vo štvrtok uzavretie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Michel v správe pre médiá poďakoval predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi za ich neúnavné úsilie a dodal, že “komplexná dohoda s naším susedom, priateľom a spojencom” je pre občanov a podniky krajín EÚ tým najlepším výsledkom.

 “Počas posledných rokov preukázala EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom jednotu a odhodlanie. Budeme aj naďalej udržiavať rovnakú jednotu. Boli to veľmi náročné rokovania, ale proces sa ešte neskončil,” odkázal Michel na skutočnosť, že vianočnú dohodu ešte musia preskúmať Rada EÚ (členské štáty) a Európsky parlament. Šéf europarlamentu David Sassoli rovnako v správe pre médiá uviedol, že dohoda o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom prináša potrebnú istotu a zdôraznil, že EP túto dohodu podrobne preskúma a o súhlase rozhodne až v novom roku.

Európsky parlament. Zdroj: TASR / AP

Europarlament už začiatkom týždňa upozornil, že do konca roka už nebude mať čas rozhodnúť o prípadnej dohode. “Aj keď stále hlboko ľutujem rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť EÚ, vždy som veril, že vyjednané vzťahy sú v najlepšom záujme oboch strán. Táto dohoda môže teraz tvoriť základ pre vytvorenie nového partnerstva,” vysvetlil Sassoli. EP podľa neho vyjadruje poľutovanie nad tým, že trvanie rokovaní a charakter dohody na poslednú chvíľu neumožňujú vykonanie náležitej parlamentnej kontroly do konca tohto roka. Podľa jeho slov je však zákonodarný zbor EÚ pripravený zodpovedne zareagovať, aby boli následky brexitu a ukončenie prechodného obdobia na občanov a podnikateľov čo najmiernejšie a zabránilo sa chaosu.

Sassoli spresnil, že europarlament bude pokračovať v práci aj počas sviatočného obdobia v príslušných výboroch a aj vo forme plenárneho zasadnutia (v online formáte) ešte predtým, ako sa rozhodne, či začiatkom budúceho roka odsúhlasí novú dohodu. Predseda EP v tejto súvislosti poďakoval aj podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi za jeho prácu pri zabezpečovaní dôsledného dodržiavania dohody o vystúpení, ktorú mal slovenský eurokomisár na starosti spolu so svojím britským partnerom Michaelom Govom.

Správu budeme aktualizovať.