Spoločnosť Domáce Top

Zlodeji majú novú taktiku, ako sa vlámať do bytu. Policajti upozorňujú, aby ste si dávali veľký pozor

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zamkli ste za sebou dvere? Zverejnili ste na sociálnej sieti status, kedy a kam cestujete na dovolenku? Je množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú, či sa aj vy stanete obeťou vlámania. Viacerým však dokážete predísť a znížiť tak riziko, že vás po návrate z dovolenky bude čakať nepríjemné prekvapenie. 

 

Obľuba sociálnych sietí prináša veľké riziko. Ľudia totiž často bez rozmyslu uverejňujú zo svojho života nielen intímne detaily, ale aj informácie, ktoré môžu byť bezpečnostným rizikom. Tie môžu zlodejom poskytnúť indície, vďaka ktorým bude vlámanie do vášho domova veľkou hračkou. Môžu to byť napríklad fotky, z ktorých sa dá vypozorovať vaša adresa, či status o odchode na dovolenku. Polícia aj na tieto riziká upozorňuje v kampani Nikdy nevieš, kto sa pozerá. 

Ľudia medzi sviatkami odchádzajú aj s rodinami mimo domova – či už na dlhšie návštevy, alebo na dovolenky či lyžovačky. Strážcovia zákona upozornili, že v tomto období stúpol počet vlámaní do bytov. Zlodeji majú vraj novú taktiku, ktorú začali používať – do dverí vášho bytu vám nastražia plstenú, gumovú či plastovú prekážku. Môže ísť napríklad o podložku, ktorá by bránila správnemu zatvoreniu a doliehaniu dverí.

Pokiaľ by ste skutočne niečo podobné zistili na vašich dverách, kontaktujte políciu na čísle 158. Rovnako tak môže vašej bezpečnosti pomôcť, ak vám váš byt aspoň “zvonku” postrážia susedia. Poproste ich, aby sem-tam skontrolovali, či sú vaše dvere neporušené.

Pokiaľ bývate v dome, kde je viacero bytov, odporúča sa tiež zamykať vchod. Pokiaľ vo vnútri stretnete neznáme osoby, spýtajte sa ich, za kým idú. Polícia tiež odporúča, aby ste o taktike zlodejov informovali susedov a známych na sociálnych sieťach.

Mohlo by vás zaujímať: