Kauzy Domáce Top

Zlom v kauze Vassal EKO. Odpadkový kráľ Michal Kováč je po piatich mesiacoch na slobode

Michala Kováča vzal súd do väzby v júni. Dnes je konateľ Vassal EKO na slobode. Zdroj: TASR – Lenka Krošláková

BRATISLAVA – V kauze známej firmy Vassal EKO došlo k významnému zlomu. Na slobode je už aj posledný zo zadržaných osôb v prípade. Konateľa Vassal EKO Michala Kováča prepustili po piatich mesiacoch z vyšetrovacej väzby. Za mrežami skončil ešte začiatkom júna po veľkej policajnej razii kvôli podozreniam z korupcie spolu s ďalšími troma mužmi. Dnes sú obvinení už len dvaja zo štyroch.

 

Konateľa Vassal EKO Michala Kováča zbalila Národná kriminálna agentúra spolu s riaditeľom Martinom Andrejčákom a dvoma policajtami Jánom Majom a Martinom Samuelom. Obvinení boli z korupcie. Kováč s Andrejčákom čelili obvineniu za pokračovací zločin podplácania. Príslušníci policajného zboru boli zasa obvinení za pokračovací zločin prijímania úplatku a za prečin ohrozovania dôvernej skutočnosti v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trestného činu sa mal dopustiť v súvislosti so spoločnosťou Vassal EKO, ktorá mala policajtov pravidelne uplácať.

K dôležitému posunu v celej kauze došlo ešte v auguste, kedy boli zbavení obvinenia riaditeľ Vassal EKO Martin Andrejčák a druhý policajt Ján Majo. Z obvinenia nebolo jasné, akú výhodu mal Majo za údajný úplatok poskytnúť. On sám obvinenia považoval za nezákonné. Súd ho v júni ani nevzal do väzby. Na slobode nechal aj Andrejčáka, ktorému pre nedostatok dôkazov prokurátor tiež zrušil obvinenie.

V októbri sa na slobodu dostal aj bývalý policajt Martin Samuel. Jeho žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby schválil Špecializovaný trestný súd. Stíhaný je naďalej na slobode.

Pred pár dňami sa podarilo spoza mreží dostať aj majiteľovi Vassal EKO Michalovi Kováčovi. Ten si v cele pobudol najdlhšie z vyššie spomínaných. O prepustenie z väzby požiadal v druhej polovici októbra, o čom Glob.sk informoval ako prvý.

“Obvinený M. K. bol prepustený z väzby na základe toho, že pominuli dôvody väzby. Je stíhaný na slobode,” potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Glob.sk sa pokúša spojiť aj so samotným Kováčom.

Vassal EKO podniká v oblasti odpadkového hospodárstva. Do povedomia verejnosti sa dostala kvôli kontroverznej skládke v Podunajských Biskupiciach. Ide o starú environmentálnu záťaž, ktorá však napriek uzavretiu rok čo rok rastie. Podozrenia padli na susediaci zberný dvor, ktorý prevádzkuje práve spoločnosť Vassal

EKO. Spoločnosť tvrdí, že s nelegálnou skládkou nemajú nič. Práve naopak, kopec, ktorý sa nachádza v ich areáli – teda vedľa čierneho kopca, Vassal na vlastné náklady postupne likviduje.

 

Polícia dnes vyšetruje oboch odpadkových kráľov – Michala Kováča aj Michala Grebečiho. Kedysi podnikali spolu. Zdroj: Archív

Vojna odpadkových kráľov

K prepusteniu z väzby dochádza v čase, kedy polícia začala vo veľkom riešiť čierne skládky v okolí hlavného mesta. Podozrenia pritom vedú k bývalému Kováčovmu spolupracovníkovi Michalovi Grebečimu, ktorý až do roku 2016 pracoval pre Vassal EKO. Neskôr odštartoval vlastný odpadkový biznis a dnes je podozrivý, že zo svojich skládok vyváža kontaminovanú zeminu ako aj nelegálny vyťažený štrkopiesok na výstavbu D4 a R7. Práve Grebeči stojí za obvinením vyššie spomínaných mužov. Voči svojim bývalým kolegom a dvom policajtom svedčil práve on.

Aby toho nebolo málo, meno Michala Grebečiho sa podľa zistení Glob.sk nachádza na mafiánskych zoznamoch. Pôsobiť mal v rámci zločineckej skupiny “Jakšíkovci”.